Putin döneminde ilk defa bütçeye kısıtlama

Rusya'da önümüzdeki yıl, Putin iktidarının ilk bütçe kısıtlamasına gidilebileceği bildirildi

Putin döneminde ilk defa bütçeye kısıtlama

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Rusya'da önümüzdeki yıl için kamu çalışanlarının ücretlerinde kesintiye gidilebileceği konuşuluyor.

Rus Nezavisimaya Gazeta'da yer alan haberde Vladimir Putin'in başkanlığı döneminde ilk defa bütçe harcamalarında kısıtlamaya gidilebileceği belirtiliyor. 2014 yılı bütçe görüşmelerinde maaşlarının düşürülmesi konusu da gündeme taşındı. Buna rağmen askeri harcamaların azalmayacağı, öğretmenlerin ve sosyal hizmet alanlarında çalışan memurların maaşlarına ise zam yapılacağı belirtildi.

Rusya Federal bütçesinin 2013 yılı harcamalarının 13,39 trilyon ruble, 2014 yılında ise 13,96 trilyon ruble olacağı tahmin ediliyordu. Bu durumda harcamaların yüzde 4.2 oranında artması gerekiyordu. Enflasyon oranının yüzde 5'e kadar yükselmesi durumunda ise bütçe haracamalarında kısıtlanmaların olacağına kesin gözüyle bakılıyor. 2008-2009 yıllarında ekonomik krizin yaşandığı dönemde dahi Rusya bu gibi bir sorunla karşı karşıya kalmamıştı.

Ülke ekonomisinde yaşanan sorunlara rağmen Putin'in talimatı ile askeri harcamaların artacağı, üniversitelerde görev yapan öğretim görevlilerinin maaşlarına yüzde 110-125 oranında zam yapılacağı, bunun yanı sıra sosyal hizmet alanında görev yapanlara da yüzde 48-58 oranında maaş artımının uygulanacağı ifade edildi.

Doktor, öğretmen, bilim adamı ve kültür çalışanlarının maaşlarına yapılacak zamlar için toplam 2 trilyon ruble harcama yapılması gerekecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 13:23
banner53
YORUM EKLE

banner39