banner15

Putin'e dokunamayan oligarklarına dokunuyor

İsviçre hükümeti ABD'nin geçen ay yaptırım listesine aldığı ve Putin'e yakınlığıyla bilinen 26 işadamı arasında bulunan Rus oligark Viktor Vekselberg'in hesabındaki paralara el koydu

Putin'e dokunamayan oligarklarına dokunuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre’nin bir dizi bankası, ABD’nin yeni yaptırımlarına maruz kalan Rus oligark Viktor Vekselberg'in kişisel hesaplarındaki bir milyar frankı bloke etti.

Forbs’un Vekselberg’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu “Renova” şirketler grubundaki kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, paralar hem kamu hem özel bankalar tarafından bloke edildi.

Parasının bloke edilmesi nedeniyle Vekselberg’in mahkemeye başvurmaya hazırlandığı belirtilen haberde, İsviçre bankalarının hesapları engellemenin yanı sıra, birkaç gün devamında Vekselberg'in Sulzer, OC Oerlikon ve Schmolz + Bickenbach başta olmak üzere İsviçre'deki sanayi şirketlerinde büyük hisselere erişimine izin vermediği belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı Nisan 2018’de, Rus iş adamları, yetkilileri ve şirketlerine karşı yaptırım uygulanan kişisel yaptırımlar listesini genişletmişti. Yaptırım listesine Putin’e yakın 26 iş adamı ve devlet yetkilisi, ayrıca 14 kurum (12 şirket, 2 devlet kurumu) eklendi.

Yaptırım listesinse Oleg Deripaska, Süleyman Kadırov, Kirill Şamalov ve Viktor Vekselberg gibi Rus oligarklar da yer aldı. Ayrıca Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, Rosneft Başkanı İgor Seçin, Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kokoltsev ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de listeye dahil edildiler. Şirketlerden Rosoboronexport, Renova, Gazprom Bureniye ve EN+ Group başta olmak üzere birçok Rus şirket yaptırımlar listesine alındı.

Avrupa Birliği Rusya'ya yaptırımlar çerçevesinde geçen yılın ortalarından bu yana 151 Rus ve Ukrayna vatandaşının AB ülkelerindeki mal varlıklarını dondurdu. Putin'in resmi var varlığı olarak yıllık 150 bin dolar civarındaki maaşı, bir apartman dairesi ve 3 tane arabası bulunuyor. Bazı uzmanlar ise Putin'in 200 milyar doları bulan mal varlığı olduğunu belirtiyor ve bu serveti yakın çevresindeki oligarklara dağıttığını ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 14:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48