banner15

Putin Esad'ı değil kendini kurtarmaya çalışıyor

Savaş yorgunu Suriye'ye müdahele ederek tepkilerin odağına oturan Rusya Devlet Başkanı Putin'in aslında bu hamlesiyle kendini kurtarmaya çalıştığı belirtiliyor

Putin Esad'ı değil kendini kurtarmaya çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın beş yıldır iç savaşta harabe haline gelen Suriye'ye mudahil olarak daha fazla hasara sebep olmasının altında yatan nedenlerin aslında, Esad rejimini kurtarmak değil Putin'in kendini kurtarmak olduğu belirtiliyor. Ukrayna'daki savaş ve Rus ekonomisindeki gelişmelerden dolayı çok zor durumda kalan Putin yönetiminin, bunu kapatmak için Suriye'ye girdiği ifade ediliyor. Ekonomik zorluklar da çeken Rusya'da 2015 bütçesinin bir önceki yıla göre 170 milyar dolar kayıp yaşadığı kaydediliyor.

Şehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vügar İmanbeyli'nin Sabah Gazetesi'nde kaleme aldığı makalesine göre, "Putin'i bu hamleye iten saiklerin ülke-içi dinamiklerden neşet ettiği de göz ardı edilmemeli. Aslında Putin, sadece Esad'ı değil, kendisini de kurtarmaya çalışıyor Suriye operasyonları ile."

İmanbeyli makalesinde Putin'in kendini kurtarma operasyonunu şöyle anlatıyor: Öyle ki, bir buçuk seneden beri Ukrayna'da Kırım'ın işgali ve Donbas bölgesinin istikrarsızlaşmaya yönelik Moskova'nın başlattığı hamleler, Batılı devletlerin ambargon uygulamasına ve ülkenin bir şekilde izole edilmesine yol açtı.

Ukrayna'da ne ileri ne de geri adım atabilen Putin ve çevresi, ülke ekonomisinde de uzun süreceği öngörülen resesyonla birlikte iyice sıkışmıştı. Ülke önümüzdeki yılın bütçesini de yapmakta zorlanmakta zira bütçenin esas girdi kalemleri olan petrol ve doğalgazdan gelen gelirler, önemli ölçüde düştü.

BÜTÇEDE 170 MİLYAR DOLARLIK AZALMA

2014'te 420 milyar dolarlık bütçe yapan Rusya, önümüzdeki yıl için ancak 250 milyar dolarlık bir bütçe hazırlayabiliyor. Son bir buçuk senede ülkeden 250 milyar dolar sermaye çıkışı oldu. Kırım ilhak edilirken 700 milyar dolar olan ülke rezervlerinin şu sıralar 350 milyara kadar eridiği belirtilmekte. Böyle bir durumda ancak yeni dış hamlelerle ülke gündemini değiştirebilir, ülke içindeki yönetici elit konsolide edilebilir ve ekonomik zorluklar Batıyla savaştayız" teziyle meşrulaştırabilir.

"Savaş hali"ndeki ülkede mevcut irredentist politikaları eleştirerek - Rus kamuoyunda son dönemde çok moda bir tabir olan- "milli hain" durumuna düşmeyi çok az kişi göze alabilir. Putin iktidarının devam etmesi için yeni dış hamlelere ihtiyaç var.

SON HAMLE DEĞİL

İmanbeyli makalesinde, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Suriye operasyonunun son hamle olmayacağını savundu. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2015, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35