banner39

Putin Hindistan'a gidiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin 14 Ekim'de Hindistan'a gidiyor

Asya 11.10.2016, 17:25 11.10.2016, 17:25
Putin Hindistan'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin BRICS zirvesine katımak üzere 14 Ekim tarihinde Ermenistan'a oradan da Hindistan'a bir ziyaret gerçekleştirecek..

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden oluşan BRICS zirvesinin 15-16 Ekim'de Hindistan'ın Goa kentinde düzenleneceğini belirten Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova yönetiminin BRICS ülkelerinden Suriye kriziyle ilgili destek bekleyeceğini ifade etti.

Putin 14 Ekim'de Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) gerçekleştireceği Kollektif Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak için Ermenistan'a gidecek. Rus lider 15-16 Ekim'de ziyaret edeceği Hindistan'da da Hintli Başbakan Narendra Modi ile görüşecek.

Putin'in Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile de bir araya geleceği ve görüşmede ekonomi ve ticaret alanı başta olmak üzere ikili ilişkilerin ele alınacağı vurgulanan açıklamada, liderlerin video konferans yoluyla Kudankulam nükleer santralinin ikinci ünitesinin açılışına katılacağı da belirtildi.

ZİRVENİN GÜNDEMİNDE NELER YER ALACAK?

Kremlin'in açıklamasına göre, çok sayıda ikili anlaşmanın imzalanmasının beklendiği BRICS zirvesinin gündeminde, üye ülkeler arasındaki stratejik ilişkilerin geliştirilmesi ve bu formatta çok yönlü işbirliğinin arttırılması olacak. Terörle mücadele ve Suriye'deki krizin çözüme kavuşturulmasının da görüşülmesi planlanan zirvede küresel ekonominin daha stabil bir hale getirilmesi ve küresel yönetimin yapısının geliştirilmesi konuları da ele alınacak. Zirvede, elde edilen sonuçlar doğrultusunda yakın zamandaki işbirliği önceliklerinin belirlendiği Goa Deklarasyonu ve Hareket Planı'nın kabul edilmesinin yanı sıra ekonomik ve beşeri alanda işbirliği konusunda çok sayıda önemli belgelerin imzalanması planlanıyor.

PAKİSTAN-HİNDİSTAN VE RUSYA

Rusya, şu sıralar Keşmir yüzünden ilişkileri oldukça gergin olan Pakistan ve hindistan'la aynı dönemde askeri tatbikat yapması ile dikkatleri çekmişti.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?