banner39

Putin Kadirov'dan vazgeçmiyor

Nisan ayında görev süresi dolacak olan Çeçen lider Kadirov'un görevi bırakacağı açıklamasının ardından Putin, Çeçenistan'ın Kadirov ile daha güvenli olduğunu söyledi

Asya 26.03.2016, 11:32 26.03.2016, 11:32
Putin Kadirov'dan vazgeçmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçimlere kadar Ramzan Kadirov’un görevine devam etmesi kararı aldı. Putin, Çeçenistan'da yeni yönetim seçilene kadar Ramzan Kadirov'u yönetiminin geçici başkanı olarak atadı.

Putin, ayrıca bu yıl yapılacak olan seçimlerde Ramzan Kadirov’un yeniden katılma umudunu taşıdığını dile getirdi. Putin özellikle Kadırov’un "iyi bir yönetici” olduğunu vurgulayarak, "Çeçen halkı sizin ülkeniz için yaptığınız çalışmaları en iyi biçimde değerlendirecektir” dedi. 

Putin, elde edilen iyi sonuçlarla yetinmeyerek, daha ileriye taşımak için çalışmak gerektiğini söyleyerek Kadirov’u " Hayatın tüm alanlarında Rusya yasalarının geçerli olması için her şeyi yapmaya davet etti".

PUTİN: ÇEÇENİSTAN KADİROV'LA GÜVENLİ

Kadirov yönetimindeki Çeçenistan’ın güvenli bir Cumhuriyet olduğunu belirten Putin, Çeçenistan'daki insan hakları savunucularına yönelik saldırılara ise değinmedi. Daha önce, " İşkenceye Karşı Komite" yöneticisi Igor Kalyapin, Grozni’de bilinmeyen kişiler tarafından darbedilmişti.

Ramzan Kadirov, Şubat ayında gazetecilere yaptığı konuşmada görevini terk etmeye hazır olduğunu söylemişti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise Ramzan Kadirov'un istifasının şu anda gündemde olmadığını söyledi.

Ramzan Kadirov'un başkanlık süresi 5 Nisan tarihinde sona erecek. Çeçenistan’ın yeni yöneticisini belirleyecek seçimler bu yıl Eylül ayında yapılacak.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?