banner15

Putin nükleer ve IŞİD gündemiyle İran'da

Rusya Devlet Başkanı Putin Gaz ihraç eden ülke liderlerinin zirvesinin yapıldığı Tahran'da, ülkedeki bankacılık sektörünün gelişmesi için 5 milyar dolar kredi anlaşması imzaladı

Putin nükleer ve IŞİD gündemiyle İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da düzenlenen Gaz İhracatçı Ülkeleri Forumu (GECF) liderler zirvesine katılmak için bugün Tahran'a giden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ziyareti çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile ikili görüşmeler yapacak.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, görüşmelerin gündeminde Suriye’de IŞİD’le mücadele, nükleer enerji ve askeri işbirliği konularının olacağını söyledi. Putin'in İran ziyareti sırasında bir dizi anlaşmanın da imzalanacağını paylaşan Uşakov, bunlardan birinin iki ülke arasındaki seyahat koşullarının kolaylaştırılmasını, bir diğerinin de sağlık alanında işbirliği öngördüğünü aktardı.

Moskova yönetiminin İran'a bankacılık sektörünü geliştirmesi için 5 milyar dolarlık bir kredi hattı açtığı bildirildi.

Son İran ziyaretini 2007'de gerçekleştiren Putin, şu ana kadar İran lideri Ruhani ile iki kez, Hamaney ile de bir kez görüşmüştü.

Putin, İran’ın Arak Reaktörü’nün yeniden yapılandırılması için ülkeye teknoloji sevkiyatı yapılmasına izin veren kararnameyi imzaladı. Putin’in imzaladığı kararnameyle, Rusya’dan İran’a uranyum zenginleştirme çalışmalarında kullanılabilecek malzeme ve ekipman sevk edilmesinin önündeki yasak kalkmış oldu.


Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35