Putin robot askerlerini Suriye'de deniyor

Rusya Beşar Esad rejimine askeri robotlar temin etmekle suçlanıyor.

Putin robot askerlerini Suriye'de deniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarda, kayıplarını azaltmak için aktif olarak askeri robot teknolojisini kullandığı belirtiliyor. Rus askerlerinin Suriye'de askeri robot teknolojisini kullandığını 15 Ocak tarihinde sivil gazetecilerin yayınladığı “Bellingcat” ve 18 Ocakta tarihinde ise İsrail askeri istihbaratı ile ilişkili “DEBKAfile” sayfası haber vermişti. Bu haberlerde söz konusu olanlar "Platform-M" ve "Argo".robot askeri cihazları idi.

Daha önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Suriye’deki savaş ortamının Rus askeri eğitimi ve öğretimi için mükemmel bir zemin olduğunu söylemişti.

Platform-M" ve "Argo" askeri robot makineleri ağır zırh ile donatılmış ve hava koşullarına bakmadan savaş operasyonlarına katılabiliyorlar. "Platform-M" cihazı bilgi tespiti, taşınır ve taşınmaz hedefleri tespit ve yok etmek amacında kullanılıyor. Ayrıca, bu robot otomatik veya yarı otomatik ateş etme kapasitene sahip ve piyade ve ordunun başka birliklerinin tehlikeli alanlardan geçişi sırasında onlara ateş desteği de sağlıyor. “Argo" ise dağlı ve engelli bölgelerdeki askeri operasyonlara katılmak için tasarlanmış bir askeri robot.

2014 yıl Kasım ayında Rus Silahlı Kuvvetleri 2025 kadar sürecek askeri robotik sistemlerin gelişmesini onaylamıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 15:40
banner53
YORUM EKLE

banner39