Putin Suriye planını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Esad görevinden yasal şekilde ayrılmalı, yoksa iç savaşın sonu gelmez" dedi.

Putin Suriye planını açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Moskova'da İtalya Başbakanı Maria Motti ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikili görüşme sonrasında Suriye krizinin çözümüne yönelik Rusya'nın planını açıkladı.

Söz konusu plana göre, ilk aşamada ülkedeki şiddet durmalı ve taraflar arasında görüşmeler başlamalı. Bu adımların ardından, krizden çıkış için çözüm yolu aranmalı. Son aşamada ise toplumun anayasal temelleri oluşturulmalı. Putin, bu dört aşama hayata geçtikten sonra temel değişiklikler yaşanabileceğini belirtti.

Putin, ''Eğer Esad, anayasaya aykırı olarak görevden uzaklaştırılırsa, ülkedeki sivil savaş bitmeyecek'' değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Başbakanı Mario Monti ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye lideri Beşşar Esad'ın yasal olarak görevi bırakması gerektiğini, aksi durumda Suriye'de iç savaşın sonunun gelmeyeceğini söyledi.

Putin, “Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın anayasal olmayan yollarla ayrılması bu ülkede iç savaşın sonsuza kadar devam etmesine neden olabilir. Rusya Esad’in yasal olmayan yollarla görevden ayrılmasından endişe duyuyor. Bu durumda muhalefet ve mevcut iktidar sadece yer değiştirecek. İç savaş da devam edecek.” eleştirisi getirdi.

Suriye’de mevcut değişimin en kötü şekilde yaşanmasını istemediklerini kaydeden Rusya lideri, “Bize göre şu şekilde çözüm sağlanabilir: Şiddet durdurulmalı, müzakereler başlamalı, çözüm arayışları ortaya konmalı, gelecek toplumun anayasal temeli belirlenmeli. Sonrasında temel değişiklikler (Esad’ın ayrılması) olabilir. Bunun tersi ülke için kaos olur.” uyarısı yaptı.

Esad’ın rolü ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Putin, Suriye’nin mevcut iktidarının, muhalefetle ülkenin geleceğine ilişkin müzakere sürecini organize edebilmek için güçlü olması gerektiğine işaret etti.

Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’de gözlemci misyonunun uzatılabilmesinin, BM çatısı altında uzlaşı sağlamanın mümkün olduğunun işareti olduğunu söyledi.

Rusya lideri Suriye’de tüm taraflara halkın refahı için uzlaşı çağrısı yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 00:29
banner53
YORUM EKLE

banner39