banner39

Putin Suriye şartını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye'deki kimyasal silahların denetlenmesini bir şartla mümkün olabileceğini söyledi. Putin'in şartı ABD'nin saldırı fikrinden tamamen vazgeçmesi

Asya 11.09.2013, 00:11 11.09.2013, 12:08
Putin Suriye şartını açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınmasının, bu ülkeye karşı askeri müdahale fikrinden vazgeçilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Putin, Suriye'de bulunan kimyasal silahların uluslararası denetim altına alınması inisiyatifinin ancak ABD ve müttefiklerinin, Suriye'ye karşı olası müdahale fikrinden vazgeçmesiyle işleyeceğini belirtti.

Putin,"Bu öneri ancak bizim ABD'den ve onu destekleyen taraflardan Suriye'ye karşı güç kullanımından vazgeçtiklerini duyduğumuz zaman hayata geçebilir" ifadesini kullandı.

Rus lider, Suriye yönetiminin elinde bulunan kimyasal silahları uluslararası denetime açmasının yanı sıra ilerleyen süreçte bu silahların imha edilmesinin, krizin barışçıl çözümü için önemli bir adım olacağının da altını çizdi.

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?