banner39

Putin ve Kim Jong-un görüşmesinin ilk adımı atıldı

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile erken bir tarihte görüşmek istediği öne sürüldü

Asya 15.08.2018, 13:36
Putin ve Kim Jong-un görüşmesinin ilk adımı atıldı

Yonhap ajansının Kuzey Kore'nin Kore Merkez Haber Ajansı'na (KCNA) dayandırdığı habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bağımsızlığının 73. yıldönümü vesilesiyle Kuzey Kore'yi tebrik ettiği sırada Kim Jong-un ile görüşme isteğini dile getirdi.

Putin mesajında, "İki ülke arasındaki ilişkilerin dostça ve yapıcı karakterlerde olmasından memnunum. İkili ilişkiler noktasında acil konuları ve bölgenin önemli meselelerini görüşmek üzere erken bir tarihte sizinle bir araya gelmeye hazır olduğumu bildiririm" ifadelerine yer verdi.

Putin'in ayrıca, Güney ve Kuzey Kore ile Moskova'yı kapsayan üçlü ekonomik projeleri de içeren "karşılıklı iş birliğini" geliştirmeyi umduğunu dile getirdiği aktarıldı.

Kim'in de cevaben, iki ülkenin dostluk ilişkilerinin gelişmesine vurgu yapan Rus mevkidaşına bir mesaj gönderdiği kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Putin Haziran ayında, Kuzey Kore lideri Kim'i Eylül ayında Rusya'nın Vladivostok kentinde düzenlenecek küresel bir foruma davet etmişti. Kuzey Kore liderinin, foruma katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 31 Mayıs'ta, Kuzey Kore lideriyle bir araya gelerek, iki ülke ilişkilerini ve Kore Yarımadası etrafında şekillenen son gelişmeleri değerlendirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?