banner39

Putin ve Medvedev Eurasec liderleri ile görüştü

Moskova'da yapılan Eurasec zirvesi kapsamında Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Ermenistan, Ukrayna ve Moldova liderleri Putin ve Medvedev'le görüştü

Asya 20.03.2012, 17:06 20.03.2012, 17:09
Putin ve Medvedev Eurasec liderleri ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'da bulunan eski Sovyet ülkeleri liderleri, ekonomik alanda entregrasyon sürecini ele aldıkları Eurasec zirvesinin ardından Rusya'nın yeni devlet başkanı olarak göreve başlamaya hazırlanan Vladimir Putin'le de bir araya geldi. Dün gerçekleşen zirvenin müzakere edildiği toplantıda Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev de yer aldı.

Görüşmeye örgüt üyesi ülkelerden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, gözlemci üye ülkelerden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Moldova Vekil Cumhurbaşkanı Marian Lupu katıldı.

1 Ocak 2015'e kadar Avrasya Ekonomik Topluluğu ile ilgili anlaşmayı imzalamaya hazırlanan eski Sovyet ülkeleri, ilk aşama olarak gümrük birliğini genişletiyor. Kırgızistan ve Tacikistan'ın, Rusya-Belarus ve Kazakistan arasında oluşturulan birliğe sıcak baktığı belirtilirken, Kiev 3+1 formatında özel bir statü talep ediyor. Medvedev dün yaptığı basın toplantısında birlik dışında kalacak ülkelerin önemli dezavantajları olacağı uyarısı yapmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?