banner39

Putin'den 'Dostluk düşmanlık yok çıkarlar var' mesajı

Alman basınına konuşan Putin, Avrupa'nın kendilerine yönelik yaptırımlarını eleştirirken, uluslar arası ilişkiler konusunda ise, "Dost ya da düşman yoktur çıkar ilişkileri vardır" dedi

Asya 11.01.2016, 12:16 11.01.2016, 12:16
Putin'den 'Dostluk düşmanlık yok çıkarlar var' mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman gazetesine röportaj veren Rusya Devlet Başkanı Putin, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımlarını ahmakça ve zararlı olarak nitelendirdi. "Ben dost değil, damat veya gelin de değilim" diyen Putin, devletler arası münasebetlerde dost düşman değil, ancak çıkar ilişkisi söz konusu olduğunu ve oyunu kurallarına göre oynamak gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in verdiği röportajda ekonomik yaptırımlarını ahmakça ve zararlı olarak nitelendirmesini, Rusya'nın Türkiye'ye uygulamaya koyduğu yaptırımları değil, Batı'nın 2014 yılındaki ihlalci politikaları yüzünden Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kastettiği belirtildi.

Alman Bild gazetesine konuşan Putin, Rusya'nın ekonomik yaptırımlarla dize getirilemeyeceğini öne sürdü.

Putin, “Rusya halkı aklı ve kalbiyle günümüzde yaşanan olayları çok iyi anlıyor. Zamanında Napolyon'un dediği gibi “Adalet tanrının yeryüzünde beden bulmasıdır." Bunun için Kırım'ın Rusya'ya bağlanması adaletli karar. Bu hadiselerin üzerine batılı ülkelerin uygulamaya karar verdikleri ekonomik yaptırım kararları Ukrayna'ya yardım etmekten ziyade Rusya'nın gelişmesini frenlemeyi amaçlıyor. Bu da üzücü bir gelişme. Çünkü günün problemleri birbirimize tavır almaktan ziyade el ele vererek sorunlara çözüm bulmamızı gerektiriyor. Rusya'nın yaptırım politikalarıyla dize gelmesi mümkün olmadığı gibi bu tür uygulamaları ahmakça ve zararlı olarak değerlendirebilirim" dedi.

Düşürülen uçak konusunda aynı tavır içerisinde hareket eden Putin, diğer taraftan batılı ülkelerle ilişkilerini dost veya düşman tanımlarına göre değil, çıkarlar ekseninde ele alınması gerektiğini söyledi.

Putin, röportaj sırasında “Siz bana dost mu? Düşman mı? olduğumu soruyorsunuz. Devletler arası ilişkiler, insan ilişkilerinden oldukça farklıdır. Devletler arasında dost düşman yoktur. Karşılıklı çıkarlara dayalı hesap vardır. Bu yüzden ben dost değil, damat veya gelin de değilim. Ben 146 milyon Rusya halkının dünya arenasında çıkarlarını savunmak durumundaki olan Rusya devlet başkanıyım. Ülkeler arasında yapıcı ilişki yürütülmesinin belli başlı kuralı ise birbirine saygılı olmak. Daha doğrusu birbirinin çıkarlarına saygılı olmak. Bir defa konan oyunun kurallarını daha sonra değiştirmemek" ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?