banner39

Putin'den Gazprom'a destek sözü

Putin, Gazprom'un Çin ile yaptığı anlaşma gereği gerçekleştirilecek projelere destek sağlama sözü verdi

Asya 05.06.2014, 16:44 05.06.2014, 16:44
Putin'den Gazprom'a destek sözü

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Astrahan’da düzenlenen toplantıda enerji şirketi Gazprom’a Uzak Doğu eyaletindeki alt yapı çalışmalarına devam edebilmesi için mali destek sözü verdi. Putin ayrıca özel şirketlerin de doğalgaz ihracatı projelerine katılabileceğini ve kendi alt yapılarını kurabileceklerini bildirdi.

Gazprom şirketi Çin’in CNPC şirketi ile 400 milyar dolar değerinde 30 yıllık doğalgaz anlaşması imzalamtı. Anlaşmanın imzalanmasından sonra açıklama yapan Vladimir Putin boru hatlarının inşası ve diğer alt yapı çalışmalarının gerçekleşebilmesi için 70 milyar doların üzerinde bir yatırıma ihtiyaç duyulduğunun altını çizmişti.

Anlaşmanın ayrıntıları konusunda bilgi veren Gazprom başkanı Aleksey Miller ise Rusya’nın toplam 55 milyar dolar harcamada bulunacağını ifade etmişti. Mali kaynağın Doğu Sibirya eyaletlerindeki gaz kaynaklarının kullanılmasına ve Çin’e yapılacak sevkiyatı gerçekleştirecek boru hatlarının inşaatına ayrılması bekleniyor.

Bu arada “Rosneft” başkanı İgor Syoçin tarafından da öne sürülen özel şirketlerin gaz kaynaklarını kullanmasına dair teklifin enerji bakanlığı ve NOVATEK -Rusya’nın en büyük özel gaz şirketi- tarafından da desteklendiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?