banner39

Putin'den Kırım'a vatandaşlık, BRICS'e vizesiz geçiş

Putin, Kırım'da yaşayan tüm etnik gruplara vatandaşlık işlemlerinin kolaylaştırılabileceğini ve BRICS üyesi ülkelere vizenin kaldırılacağını açıkladı

Asya 18.08.2015, 10:19 18.08.2015, 11:39
Putin'den Kırım'a vatandaşlık, BRICS'e vizesiz geçiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım'ın Yalta kentinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelen Putin, "Kırım'a geri dönen ve uzun süredir burada yaşayan Kırım Tatarları için Rusya vatandaşlığı alma işlemleri kolaylaştırılabilir" dedi.

TURİZMİ ARTIRMAK İÇİN VİZELERİ KALDIRACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, turizmin gelişmesi için BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkelerine vizesiz seyahat uygulamasına geçilebileceğini belirtti.

Putin, "Vizesiz seyahat uygulaması turist akımının fazlalaşmasını sağlıyor. İsrail'le vizeleri kaldırdıktan akabinde bu ülkeden Rusya'ya gelen turist sayısı iki buçuk kat, Türkiye'den yüzde 41 ve Güney Kore'den yüzde 40 arttı" diye belirtti . Rusya Devlet Başkanı Putin, turizmin gelişmesi için hizmet sektörü, kalite, rekabet ve diğer unsurların da artırılması gerekmekte olduğunu belirtti.

STK'LARIN DERDİ PARA, KIRIM TATARLARI DEĞİL

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Tatarları konusunu kullanarak Kırım'daki durumu istikrarsızlaştırmak isteyenlerin, hibe almak ve siyasi hırslarını hayata geçirmek amacında olduğunu söyledi.

Putin, "Bu kişileri çok iyi tanıyoruz. 'Kendilerini profesyonel hak savunucusu' sanan bazı insanlar var. Bu insanlar için Kırım Tatarları'nın durumu önemli değil. Önemli olan yurtdışından hibe almak" ifadelerini kullandı.

PUTİN UKRAYNA'DAN UMUDUNU KESMEDİ

Ukrayna'daki siyasi atmosfere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Başkan Putin, ABD ve AB'nin Kiev üzerindeki etkisine işaret ederek, dıştan yönetimin Ukrayna halkı için utanç verici bir durum olduğunu belirtti.

Ülkedeki kilit görevlerin yabancılara verildiğine dikkat çeken Putin, tüm zorluklara rağmen Ukrayna'daki durumun düzeleceğini ve yaşananların halk tarafından gerektiği şekilde değerlendirileceğini söyledi.

Rusya lideri, "Ukrayna ayağa kalkacak ve istikbalini Rusya ile birlikte inşa edecek" ifadeleriyle açıklamalarını noktaladı.

POROŞENKO TEPKİLİ

Putin'in Kırım ziyaretine Ukrayna'dan tepkiler sürüyor. Devlet Başkanı Poroşenko sözkonusu adımın kabul edilemez olduğunu vurguladı, çözümsüzlüğü büyüttüğünü belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus yönetiminin Ukrayna'dan izin almadan Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmesine ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı'na nota gönderdi

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?