banner15

Putin'den Rus silah sanayiine övgü

Putin, Rusya'nın yılın ilk yarısındaki silah üretim ve ihracat rakamlarının çok etkileyici olduğunu söyledi

Putin'den Rus silah sanayiine övgü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin silah üretme ve ihracatındaki başarısına övgüler yağdırdı ve bunun artarak süreceğini söyledi.

Putin Devlet Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu (ATİK) toplantısında ülkesinin silah sanayisinni çok iyi bir yere geldiğini ve bu başarılarının sürmesini istediğini ifade etti. İki ay önce bu komisyonun başına Putin’in güvenilir adamlarından Vladimir Kozhin getirilmişti.

Putin silah sanayisindeki gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu kaydederken Kozhin’ın bu sahayı iyi bilen bir profesyonel olduğunu savundu.

2014 yılınn ilk yarısında Rusya’nın silah ihracatı hacmi 5,6 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yıl alınan silah siparişleri de yaklaşık 50 milyar dolara yükseldi. Putin bu rakamların çok etkileyici olduğunu söyledi.

ATİK toplantısının ana gündemi deniz kuvvetlerinde kullanılacak askeri gemi ve cihazların üretimi ve satımı konusunda yabancı devletlerle işbirliği idi. Putin bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Rusya deniz kuvvetlerindeki gemiler ve askeri cihazlarn üretimi ve ihracatında önemli yere sahiptir. Bizim ürettiğimiz yaklaşık 400 askeri gemi, denizaltılar da dahil, dünyanın 27 ülkesinin ordusunda hizmet veriyor. Rusya gemi ihracatında bir lider haline gelmiştir. Son beş yılda biz dünya pazarının yüzde 27’sini ele geçirdik. Bu sahada en önemli projeler arasında Hindistan için uçak gemisinin onarımı ve yenilenmesi vardır”

Son günlerde Rusya, Irak’a askeri uçak satışı ile de gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48