Putin'den Yahudilere davet

Putin Avrupa'da Müslümanların çoğalmasından korkan Yahudileri Rusya'ya davet etti

Putin'den Yahudilere davet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şu anda kendilerini Avrupa'da güvende hissetmeyen Yahudileri Rusya Federasyonuna davet etti.

Putin’in bu teklifi Avrupa Yahudi Kongresi (EJC) temsilcileri ile görüşmesinde Avrupa’ya mültecilerin akınından korku duyduklarını söyleyen Yahudi temsilcilere ilettiği bildirildi.

Interfax ajansına göre, Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı Vyaçaslav Kantor, Putin’ı konu ile bilgilendirdi. Kantor, Avrupa'daki Yahudilerin durumu bugün "İkinci Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana en kötü haldedir" ve onlar "dün müreffeh olan Avrupa’dan bugün kaçmaya başladılar"dedi.

Gazeteci Dmitry Smirnov ise Kantor’un " Bugün Fransa'dan kaçan Yahudilerin sayısının Ukrayna'dan kaçanlardan daha fazla olduğunu" dediğini belirtti. Avrupa Yahudi Kongresi başkanına göre, Avrupa’da antisemitizm her yıl yüzde 40 oranında artmaktadır.

Putin buna cevaben gülümseyerek " O zaman bizim ülkemize gelin. Sovyetler Birliği döneminde gittiniz, şimdi geri dönün", dedi. Interfax, Yahudi temsilcilerin Putin'in sözlerine tebessümle cevap verdiklerini belirtti.

Vyaçaslav Kantor ise Putin’in teklifine destek verdi: "Bu temelde yeni fikirdir. Biz bu teklifi Kongremizde görüşeceğiz. Sizi destekleyeceğimizi umuyorum” dedi.

Kantor durumun son birkaç yıl içinde yaşanan krizlerle değiştiğine dikkat çekti:

" Müreffeh ve zengin Avrupa yabancı kültür toplulukların sorunları ile başa çıkmayı başarıyordu. Ancak krizlerin ortaya çıkması ile Avrupa değişti. Şu anda burada milliyetçilik, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın patlamasını görmekteyiz. Bu durum sadece Fransa'da değil, Almanya, İngiltere ve Yunanistan, Macaristan, İsveç ve İtalya için de geçerlidir."

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 15:32
banner53
YORUM EKLE

banner39