banner39

Putin'e dava açıldı

Muhalif politikacılar Boris Nemtsov, Vladimir Milov ve Vladimir Rıjkov, Başbakan Vladimir Putin'e dava açtı.

Asya 17.01.2011, 17:31 17.01.2011, 17:31
Putin'e dava açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazeta.ru internet sitesinin verdiği bilgiye göre, davanın gerekçesi Putin'in televizyonda canlı yayında halkın sorularını yanıtlarken sarf ettiği sözleri. 

2010'un Aralık ayının başlarında Nemtsov, Milov, Rıjkov ve eski Başbakan Mihail Kasyanov "Halkın Özgürlüğü Partisi"ni kurmuştu. Yeni kurulan partiye atıfta bulunan bir seyirci Putin'e canlı yayında "Nemtsov, Rıjkov ve Milov gerçekte ne istiyor?" sorusunu sormuştu.

Putin bu soru üzerine şöyle yanıt vermişti: "Para ve iktidar istiyorlar. Başka ne isteyebilirler? 90'lı yıllarda Berezovski ve benzerleri gibi, hatta bazıları şu anda hapiste bulunuyor, milyarlarca para çaldılar. Yemden uzaklaşınca bozuldular. Şimdi tekrar dönmek istiyorlar. Fakat şimdi gelseler bir kaç milyarla yetinmezler tüm Rusya'yı satarlar."

Bu sözlerle manevi zarar gördüklerini iddia eden Nemtsov, Milov ve Rıjkov tazminat tutarını 1 milyon ruble (33 bin dolar) olarak belirlediler. Söz konusu kişiler ayrıca, Putin'in programını canlı veren Rossiya kanalına da dava açtı.

2011 Parlamento seçimlerine hazırlanan "Halkın Özgürlüğü Partisi" henüz resmi olarak Merkez Seçim Kurulu'nda kaydedilmedi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?