banner39

Putin'e modernizasyon uyarısı

Rusya'da bir petrol şirketi Putin'i 2017 yılında Rusya'da benzin sıkıntısı yaşanacağı konusunda uyardı

Asya 06.08.2015, 16:27 06.08.2015, 16:27
Putin'e modernizasyon uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da devlet petrol şirketi Rusneft'in başkanı Igor Seçin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup göndererek, sektördeki sorunları anlattı.

BBC radyosu haberine göre, Seçin mektubunda 1 Ocak 2015 de yürürlüğe konulan vergi kurallarının petrol üretim sektörünü ciddi şekilde olumsuz etkilediğini bildirdi ve Putin’den sektöre yeni kolaylıklar sağlamasını istedi. Rusneft başkanı aksi durumda bu yıl ciddi kayıplarla karşı karşıya kalınacağının da altını çizdi.

İgor Şecin’e göre eğer ek önlemler alınmazsa, bugünkü tüketim miktarı ile Rusya iç piyasası 2017 yılına gelindiğinde senede 5 milyon ton benzin sıkıntısı ile karşılaşacaktır. Buna da büyük petrol şirketlerinin modernizasyonun tamamen durdurulması ya da geciktirilmesi neden olacak.

Alınacak önlemler içinde petrol üretim sektörü için vergi kolaylığı ve başka yeni avantajlar, örneğin petrol şirketlerine kredilerde faiz oranlarının düşürülmesi teklif ediliyor.

Seçin’e göre şu an en büyük modernizasyon projesini Rusneft şirketi uygulamaktadır. Rus yetkili sektörü canlandırmada yeni tekliflerinin Ekim ayında yapılacak akaryakıt ve enerji sektörü Cumhurbaşkanlığı Komisyonun toplantısında gözden geçirilmesini de önerdi.

Haberde Putin’in bu öneriyi kabul ettiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?