banner39

Putin:İslam, Rus kültürünün parçasıdır

Rusya bölge müftüleri ile bir araya gelen Putin, İslam İlahiyat Okulunun yeniden canlandırılması gerektiğini söyledi

Asya 23.10.2013, 11:21 23.10.2013, 13:48
Putin:İslam, Rus kültürünün parçasıdır

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İslam'ın Rus kültürel yapısının önemli unsurlarından olduğunu söyledi ve Rus İslam İlahiyat Okulunun yeniden canlandırılması çağrısında bulundu.

Ufa şehrinde, Rusya Müslümanları Merkezi Diyanet Yönetimi'nin 225'inci yılı etkinlikleri çerçevesinde bölge müftüleriye görüşen Putin, "İslam, Rus kültürel kodunun parlak bir unsurudur" dedi. Putin, Rus tarihinde vatanına şeref kazandıran, çok sayıda Müslüman devlet ve halk adamı, sanatçı, bilim adamı, asker ve iş adamı olduğunu belirtti.

Putin, İslam'ın siyasallaştırılmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, bu hususta devlet ile halkın birlikte hareket etmesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Rus lider Putin, "Bugün dünyada dinin siyallaştırılmaya çalışıldığı bir süreç işliyor, buna İslam da dahil. Bu şartlar altında, Rusya devletinde ve Rus İslam toplumunda yeni problemler oluşuyor. Onlar ancak birlikte hareket edilerek çözülebilir" diye konuştu.

Rusya'da faaliyet gösteren İslami sivil toplum kuruluşlarını, ülkeye dışarıdan gelen Müslümanların adaptasyon sürecine yardım etmeye çağıran Putin, Rusya'ya çalışmaya ya da öğrenim görmeye gelenlerin adaptasyon sürecini hızlı şekilde atlatmasının önemine vurgu yaptı.

"DOSTLUK ÖRNEĞİNİN BOZULMASINA İZİN VERMEYİZ"

Putin, Rusya halkları arasında yüzyıllardır var olan dostluk örneğinin kimse tarafından bozulmasına ve karalanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Bu konuda Rusya'da yaşayan Müslüman toplumuna büyük rol düştüğünü belirten Putin, yeni nesillerin vatanseverlik ve ulusal kimlik çatısında buluşan karşılıklı saygı çerçevesinde yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Putin, "Babalarımız ve dedelerimiz kendi arkadaşlarını, milleti ve dinine göre ayırt etmedi. Onlar karşılıklı anlayışa önem verdi, iyi günde de kötü günde de birbirlerine destek olarak bize yenilmez dostluk örneğini miras bıraktı. Bunu kimsenin bozmasına ve karalamasına izin vermeyiz" diye konuştu.

Öte yandan Putin, Rus İslam İlahiyat Okulunun yeniden canlandırılması çağrısında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?