banner15

Pyongyang'da nükleer başlıklı zirve

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yarın bir araya geliyor

Pyongyang'da nükleer başlıklı zirve

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Moon Jae-in ile bir araya geleceği öğrenildi. Üç günlük ziyarette liderlerin en az iki kez görüşeceği bildirildi. İki liderin ana gündem maddelerinin ise Kore yarım adasını nükleer tehlikeden arındırmak olduğu açıklandı.

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Im Jong-seok, Moon'un yarın başlayacak üç günlük Kuzey Kore ziyareti öncesi basına yaptığı açıklamada, görüşmede Kore Yarımadası'ndaki nükleer silahların yok edilmesine dair konuların ele alınacağını ifade etti.

Im, "Kısa süre öncesine kadar nükleer silahların yok edilmesi, Kuzey Kore ve ABD arasındaki müzakerelerin gündem maddesi olmuştu. Artık nükleer silahların ortadan kaldırılması, Koreler arası zirvenin temel konusu" sözlerini kullandı.

Gündem, Korelerin yakınlaşmasını öngörüyor

Moon'un Kuzey Kore gezisinin üç gündem maddesinde yoğunlaştığını belirten Im, bunlardan ilkinin Koreler arası ilişkileri geliştirmek, ikincisinin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusuna dair Kuzey Kore-ABD görüşmelerine aracılık ve teşvik etmek, üçüncüsünün de askeri gerginlikleri azaltmak ve savaş tehdidini sona erdirmek olduğunu söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı'nın yarın sabah uçakla Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a gitmesi bekleniyor. Im, iki lider arasında yapılması planlanan en az iki görüşmenin yarın akşam ve Çarşamba günü gerçekleştirilmesinin beklendiği aktarılıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48