Rabia Kadir: Çin gerçeklerin üstünü örtemez

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Çin'in etnik sorun olmadığını iddia etmesinin yaptığı zulümleri örtemeyeceğini söyledi

Rabia Kadir: Çin gerçeklerin üstünü örtemez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de bulunan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir, Çin’in Uygurların ramazanda oruç tutmaları ve diğer ibadetlerini engellediği yolundaki iddiaları değerlendirdi. Kadir, Çin’in Doğu Türkistan’da ‘etnik sorun’ yok demesinin bu gerçeklerin üzerini örtemeyeceğini söyledi.

Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Kadir, “Türk Dışişleri Bakanlığı’nın, Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmaları ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklandığına dair haberlerin kamuoyunda üzüntüyle karşılandığını ve bundan derin kaygı duyulduğunu Çin’in Ankara Büyükelçisi’ne iletmesi memnuniyet vericidir. Ancak Çin bildiğini okuyarak “Özerk bölgemizdeki Uygurlar huzurlu ve hallerinden memnun yaşıyor, anayasa çerçevesinde dini özgürlüklerinden faydalanıyorlar. Bölgede sözde ‘etnik sorun’ diye bir şey yok” açıklamasını yapmış, yine inkâr yolunu seçmiştir” dedi.

Kadir şöyle konuştu:

“5 Temmuz 2009’da, Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin’in Uygur Türklerine karşı uyguladığı etnik soykırım temelli katliamların yaraları daha iyileşmemişken, baskılar artarak devam ediyorken Çin’in ‘etnik sorun’ yok demesi bu gerçeklerin üzerini örtemez. Doğru olan şudur: Uygur Türklerine yönelik katliamlar ve yargısız infazlar devam ediyor. Uygurların diniyle ve kültürüyle alay edilmeye başlanmıştır. Doğu Türkistan’daki cami minberlerine Çin bayrağı asıldığı gibi, din adamları meydanlarda ‘Maaşımızı Allah değil, hükümet veriyor’ diye söylemeye zorlanmıştır.”

“YASAKLARI BİZ UYDURMUYORUZ”

“Bütün bu yasakları biz uydurmuyoruz, bunlar Çin’in yayınladığı resmi bildirilerde var. Çin hükümeti ramazan başlamadan tıpkı 2014’te olduğu gibi dini vecibelerin yerine getirilmesiyle ilgili bir bildiri yayınlamıştır. Bu bildiride, Müslüman parti üyeleri, kamu personeli, öğrenci ve öğretmenlerin ramazan boyunca oruç tutmalarının yasaklandığını duyurmuştur. Müslümanların işlettiği dükkân ve restoranlara ramazan da sigara ve alkol satma zorunluluğu getirilmiştir. Halkın oruçlu olduğu saatlerde sokak ve meydanlarda içki festivalleri düzenlenmesi üzerine 22 Haziran 2015 günü meydana gelen olaylarda 28 Uygur, Çin güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.”

“Soruyorum: ‘Bu şekilde mi Uygurlar huzurlu bir şekilde yaşayıp çalışıyor, böyle mi anayasa çerçevesinde dini özgürlüklerinden faydalanıyorlar. Bu baskı değil de nedir?’ Bugün bir Uygur’un kendi örf ve âdetlerine, dinine ve kültürüne uygun giyinmesi mümkün değil. Çünkü onun böyle giyinmesi onun Çin hükümeti nezdinde bir şüpheli ya da suçlu sayılmasına neden oluyor. Pekin, Uygurları tarih sahnesinden silmek için Çin’in iç bölgelerinden Doğu Türkistan’a Çinli transfer etme siyasetini de hızlandırmıştır.”

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ÇİN ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ay sonunda yapması beklenen Çin ziyaretiyle ilgili olarak da Rabia Kadir “Doğu Türkistan’daki Çin baskısının birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir tepki oluşturduğu bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin’i ziyaret etmesini çok önemli görüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin liderleriyle yapacağı görüşmelerde mutlaka Uygur meselesinin de gündeme geleceğini ve bu fırsattan istifade ederek Doğu Türkistan Türklerine yönelik şiddet ve baskıyı konuşacağını umuyorum. Sayın Cumhurbaşkanının özellikle kanunsuz infazlara ve Uygurlara uygulanan dini, kültürel baskılara son verme, Uygurların ekonomik gelişmelerden yararlanma isteklerine cevap verme, yurtdışındaki Uygur Türklerinin akrabalarını cezalandırma uygulamasını son verme gibi meseleleri dile getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 10:15
banner53
YORUM EKLE

banner39