Radyasyon korkusuna tazminat

Fukuşima nükleer felaketinde, santrali işleten Tepco şirketi ilk kez tahliye bölgesinin dışında yaşayanların açtığı davada tazminata mahkum edildi

Radyasyon korkusuna tazminat

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya'da mahkeme, Fukuşima nükleer santralinin işletmecisi Tepco'nun, tahliye bölgesinin dışında yaşayan bir çifte tazminat ödemesine hükmetti.

BBC'nin haberine göre, mahkeme, zorunlu tahliye alanının dışında yaşayan ancak radyasyon korkusu nedeniyle evlerinden kaçan çifti Tepco'ya açtığı davada haklı buldu.

Davacılardan erkek olan, radyoaktif sızıntı nedeniyle evlerini terk etmelerinin ardından depresyona girdiğini ve akciğer zarı iltihabı hastalığına yakaladığını, çocuklarının da okulda akranları tarafından dışlandığını iddia etmişti.

Şirket, adları açıklanmayan 40 yaşlarındaki çifte mahkemenin kararıyla 30 milyon yen (790 bin Türk lirası) tazminat ödeyecek.

Tepco'ya bölgede yaşayanlar tarafından açılan tazminat davalarında taraflar arasında aracı olan resmi bir kuruluş, şirketin bu davalarda 11 milyon yen (289 bin Türk lirası) ödemesini önermişti.

Şirketin tahliye alanı dışındaki radyasyondan ilk defa sorumlu tutulduğu söz konusu kararın, benzer davaların önünü açması bekleniyor.

Japon hükümeti, Tepco'dan nükleer santralin 30 kilometre yakınında yaşayan her haneye 1 milyon yen (26 bin lira) ödemesini talep etmişti.

Ülkenin kuzeydoğusunda 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğünde deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima nükleer santralinde radyoaktif sızıntıya yol açmıştı. Santralin yaklaşık 20 kilometre çapındaki alanda yaşayan kişiler zorunlu olarak tahliye edilmiş, bu alanın dışında yaşayan binlerce kişi de radyasyon korkusuyla evlerini ve iş yerlerini terk etmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 14:39
banner53
YORUM EKLE

banner39