banner39

banner35

Rahman artık Tacikistan'ın 'ebedi lideri'

Tacikistan'da hafta sonu yapılan göstermelik seçimlerde cumhurbaşkanı dikta rejimi kendisine sonsuz aday olma hakkını tanıyan anayasa değişikliğini onaylattı

Asya 23.05.2016, 09:53 23.05.2016, 10:09
Rahman artık Tacikistan'ın 'ebedi lideri'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da dün yapılan seçimlerde seçmenlerin yüzde 92 katılımıyla Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'a sınırsız süreli başkanlık da dahil bir çok değişikliğin olduğu anayasa değişiklikleri oylaması yüzde 94,5 "Evet" oyu ile sonuçlandı.

22 Mayıs referandumunun ilk sonuçları aktaran Merkez Seçim Komisyonu anayasanın 41'nci maddesinde önerilen değişikliklerin onaylandığını söyledi.

Yeni anayasa değişikliği ile Rahman'ın 29 yaşındaki oğlu Rustam İmamali'nin cumhurbaşkanı adayı olabilmesinin kapısını açan cumhurbaşkanlığı olma yaş uygunluk sınırı 35'ten 30'a düşürülmüş oldu.

Bir diğer değişen madde ise din temelli parti kurma yasağını oldu.

ANAYASADA NELER DEĞİŞTİ?

Yapılacak anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı Rahman'a, "Ulusun Lideri" statüsünün tanıdığı hak gereği sınırsız sayıda cumhurbaşkanı olma hakkı tanınması, ayrıca cumhurbaşkanı adayı olmak için alt yaş sınırının 35'ten 30'a indirilmesi gibi maddeleri içeriyor. Bir kişinin iki defadan fazla cumhurbaşkanı seçilmesini yasaklayan maddenin bulunduğu Tacikistan Anayasası'nda yapılan yeni değişiklik kabul edilirse "Ulusun Lideri" statüsüne sahip Cumhurbaşkanı Rahman'a bu kısıtlama uygulanmayacak. 

Anayasa değişikliğiyle ülkede milli ve dini niteliklere dayalı siyasi partilerin kurulması da yasaklanırken, siyasi partilerin yurt dışından finanse edilmesine ve yabancı ülkelerin siyasi partilerinin ülkede faaliyet yapmasına da engel olunuyor.

Cumhurbaşkanı adayı olmak için şart koşulan yaş sınırının düşürülmesiyle 2020 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde 33 yaşını dolduracak olan Cumhurbaşkanı Rahman'ın büyük oğlu Rustam Rahman'ın aday olmasının yolu da açılacak.

Tacikistan Yüksek Konseyi Başkanı olarak 1992 yılında ülke yönetimine geçmesinin ardından 1994 yılında Tacikistan Cumhurbaşkanı seçilen 63 yaşındaki Rahman, 1999'da yapılan seçimi kazanarak cumhurbaşkanı görevini sürdürdü. 2003 yılında yapılan referandumla yine iki kez cumhurbaşkanı seçilme hakkını elde eden Rahman, 2006 ve 2013 yıllarında yeniden cumhurbaşkanı oldu. Ülkedeki gelecek cumhurbaşkanlığı seçiminin 2020 yılında yapılması öngörülüyor. 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?