banner39

Ravalpindi ulaşımına renki alternatif

Pakistan’ın Ravalpindi şehri başkent İslamabad'ın ikizi olarak anılıyor. Ravalpindi'nin kalabalık ve gürültülü sokaklarında kolay ulaşımın yolu rakşa, çingçi ve çembırlardan geçiyor.

Asya 02.04.2014, 18:42 02.04.2014, 18:46
Ravalpindi ulaşımına renki alternatif

Ravalpindi, İslamabad’a 14 kilometre uzaklıkta, ülkenin en kalabalık nüfuslu 4. şehri. İslamabad ve Ravalpindi, hem yakınlıkları hem de bağlantıları nedeniyle “ikiz şehirler” olarak adlandırılıyor.

Ravalpindi, İslamabad’ın modern yapısından uzak bir görüntüye sahipken, şehrin sokakları, trafiğin de etkisiyle oldukça kalabalık ve gürültülü. Ancak Ravalpindili'ler bu yoğun trafikte hareket edebilmenin kolay yolunu bulmuş. Rakşa ve çingçiler hem ucuz hem de seri olmaları nedeniyle, Ravalpindi trafiğinin en çok tercih edilen toplu taşıma araçlarından.

HEMEN HERKESİN TERCİHİ

Ravalpindi sokaklarında özellikle çingçilere talep yoğun. Bu nedenle çingçi duraklarında da büyük bir yığılma söz konusu. Fakat müşterisini bulan her çingçi şoförü neredeyse iki dakikada bir yola koyuluyor. Çingçiler hem aileler, hem de kadın ve erkekler tarafından sıkça tercih ediliyor. 

ulasim1.JPG görüntüleniyor

Şehirde çingçilerin yanı sıra çokça kullanılan bir diğer ulaşım aracı ise rakşalar. Rakşalar, çingçilere nazaran daha konforlu bir yolculuk sunuyor.

ulasim2.JPG görüntüleniyor

Son zamanlarda hayatın iyice pahalandığını ifade eden Ravalpindili bir vatandaş, "Her şey ateş pahası. Çingçi ve rakşalar çok ucuz ve fiyatı aynı kalan nadir araçlardan. Param olsa ben de taksiye binerim elbette." diye konuştu.

ÇEMBIRLAR DAHA ÇOK YOLCU ALIYOR

Rakşa ve çingçilerin yanı sıra Ravalpindi trafiğinde bir de rengarenk çembırlar var. Çembırlar, rakşa ve çingçilerden daha fazla yolcu alabiliyor ve özellikle dış süslemeleri ile dikkat çekiyor.

ulasim.JPG görüntüleniyor

Çembırların içi de en az dışı kadar süslü. Rakşa, çingçi ve çembırlar bir taraftan toplu taşıma için alternatif oluştururken, diğer yandan renkleriyle de Ravalpindi caddelerine ayrı bir güzellik katıyor. 

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?