banner39

banner35

Rekor onlarda: 16 günde nüfusun yüzde 93’ü aşılandı

Butan bir Himalaya krallığı. Asya’da küçük bir ülke olan Butan, martın son günlerinde başladığı aşılama kampanyasında daha 3 hafta bile olmadan yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 93’ünü aşılamış durumda.

Asya 16.04.2021, 01:56
Rekor onlarda: 16 günde nüfusun yüzde 93’ü aşılandı

Hindistan ve Çin arasında sıkışmış olan küçük bir Himalaya krallığı olan Butan, 27 Mart'tan bu yana yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 93'ünü aşıladı. Ülke genel olarak, 800 bin kişilik nüfusunun yüzde 62’sini aşılamış oldu.

Butan’da aşının hızla yaygınlaşması, onu yaklaşık 100 bin kişilik nüfusunun yüzde 66’sını aşılayan Seyşeller’in hemen arkasına yerleştirdi.

BAŞARISINDA SADECE DÜŞÜK NÜFUSU ETKİLİ OLMADI

Bununla birlikte, az nüfusu Butan'ın hızlı hareket etmesine yardımcı oldu, ancak başarısı aynı zamanda “desuups” olarak bilinen adanmış gönüllülerine ve daha önceki aşılama çalışmaları sırasında kullanılan kurulu soğuk zincir depolarına da atfedildi.

AŞILAMA TARİHLERİ BUDİST ASTROLOJİSİNE UYGUN OLARAK DEVAM EDİYOR

Butan, AstraZeneca/Oxford aşısının ilk 150 bin dozunu Ocak ayında komşu Hindistan'dan aldı, ancak dozlar Budist astrolojisindeki önemli tarihlere denk gelecek şekilde Mart ayı sonundan itibaren dağıtıldı.

İlk doz, Maymun Yılı'nda doğan bir kadın tarafından Budist duaları ve ilahiler eşliğinde uygulandı.

Ülkede ilk kez aşılanan 30 yaşındaki Ninda Dema, "Bugün attığım bu küçük adım hepimizin bu hastalıktan kurtulmamıza yardım etsin" dedi.

Butan Sağlık Bakanlığı sekreteri Dr. Pandup Tshering ise ülkenin tüm nüfusunu kapsayacak kadar yeterli dozda aşıya sahip olduklarını söyledi.

BUTAN HAKKINDA

Himalayalar'da kalan son Budist krallığı olan Butan, 17 Aralık 1907 tarihinde mutlak bir monarşiden demokratik, anayasal bir monarşiye geçiş yaptı.

Kaynak: NTV

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?