banner39

Robot denizaltıların taramasında da sonuç yok

Malezya uçağının bulunması için yapılan aramalarda sona gelinmesine rağmen herhangi bir bulguya rastlanmadı

Asya 22.04.2014, 08:09 22.04.2014, 08:09
Robot denizaltıların taramasında da sonuç yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

8 Mart’ta Kula Lumpur’dan Pekin’e giderken, 227 yolcusuyla radardan kaybolan ve bir daha haber alınamayan Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı kayıp uçağın enkazını arayan robot denizaltı yine bir şey bulamadı.

Avustralyalı yetkililer, kayıp uçağı denizin 4 bin 500 metre altında arayan Bluefin-21 adlı robot denizaltının bugün de bir şey bulamadığını açıkladı.

10 askeri uçak ile 11 gemi kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Uçağın düştüğü sanılan Hint Okyanusu’nun güneyinde, Avustralya’nın batısında bulunan Perth şehrinin 2087 kilometre kuzeybatısında bulunan 55 bin kilometrekarelik bir alan taranıyor. Bluefin-21, ana arama bölgesinin üçte ikisinde çalışmalarını tamamladı. Yetkililer, söz konusu arama bölgesindeki 49 bin kilometrekarelik bir alanda gözle tarama gerçekleştirildiğini ve arama çalışmalarının devam edeceğini ifade etti.

Bu arada robot denizaltılarla gerçekleştirilen kara kutu arama çalışmalarının şimdiye kadar 3'te 2'sinin tamamlandığı açıklandı. Geri kalan alanın da bu hafta içinde tamamlanması bekleniyor.

Malezya Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin ise robot denizaltılarla yapılan arama çalışmalarının başarısız olması halinde arama çalışmalarına başka seçeneklerle devam edileceğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?