Rogun masaya yatırıldı

Orta Asya bölgesini kuşkulandıran Tacikistan’ın dev elektrik santralinin yapımı Almatı’da masaya yatırıldı.

Asya 13.02.2013, 01:40 13.02.2013, 09:16
Rogun masaya yatırıldı

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Tacikistan yönetiminin ısrarla istediği Rogun Hidro Elektrik Santralin (HES) yapımı Dünya Bankası’nın (DB) Almatı ofisinde yeniden ele alındı.

Orta Asya ülkelerinin başkentleri arasında ilgili makamların video konferansı ile düzenlenen oturuma Aşkabad, Astana, Bişkek, Duşanbe, Kabil ve Taşkent temsilcileri katıldı.

Konferansta, HES’in baraj yapımında mevcut su ve suyun yönetimi, güvenlik ve buna alternatif tasarım projeleri yeniden ele alındı. Oturumda Rogun HES’in danışmanlığını yapan Coyne & Bellier şirketinin hidroloji ile ilgili raporu sunuldu.

Roporda baraja biriken suyun süreci, olası taşkından dolayı yaşanacak sel felaketinin değerlendirilmesi, buna karşılık çözüm yolları ve projenin güvenirliği değerlendirildi. Danışman şirketin jeolojik araştırmalı raporunda, Vahş nehri  üzerindeki  barajın yüksekliği ve altyapı planları için gerekli çalışma önerileri de sunuldu.

DB, öncülük yaptığı proje değerlendirmesinde Orta Asya ülkelerinin Rogun için yeni öneri ve fikirlere açık olduğunu yineledi.

Tacikistan devam eden enerji açığını Rogun barajın tamamlayıp hayata geçirmesi ile kapatmak istiyor. Duşanbe ülke genelindeki diğer HES’lerin de yapımını sürdürerek, elektrik dağıtımı için iç piyasanın dışında dış ülkelere de ihracat yapmayı planlamakta.

Tacikistan’a komşu Özbekistan ise Rogun yapımına karşı tepkisini yansıtarak, barajın tamamlanması ile 8 yıl boyunca nehir suyu sulama arazilerine ulaşmayacağı için bölgede  kuraklık yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?