banner39

Rohingya göçmenlerine Keşmir'de de rahat yok

Myanmar'dan kaçan Rohingya göçmenlerinin varlığından rahatsız olan Cammu Keşmir'in milliyetçi devlet başkanı hükümete, göçmenleri sınır dışı etmeleri çağrısı yaptı

Asya 13.08.2018, 10:04 13.08.2018, 11:05
Rohingya göçmenlerine Keşmir'de de rahat yok

Şerife Yılmaz / Dunyabulteni.net

Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir'in devlet başkanı Rajiv Mahajan cuma günü yaptığı basın açıklamasında bölgelerindeki yasa dışı Rohingyalar'ın sınır dışı edilmeleri için gerekli işlemlerin başlatılmasını istedi.

"Rohingya mültecileri ulusal ve bölgesel güvenlik için tehdit oluşturuyor" diyen Mahajan merkezi Hindistan hükümetinin Arakanlı (Rohingya) göçmenlerini sınır dışı etmek istediğini ancak kendi hükümetlerinin göçmenleri sınır dışı etmek için herhangi bir politikaları olmadığını sözlerine ekledi.

Pakistan ve Hindistan arasında kalan Cammu Keşmir'in konum olarak hassas bir bölgede olduğuna dikkat çeken Mahajan, " Bölgemize gelen Rohingyalılar halkımız için tehdit oluşturuyor. Merkez ve yerel hükümet bu yasadışı göçmenleri tespit etmek ve sınır dışı etmek için birlikte çalışmalı heran patlayacak bir yanardağı üzerinde oturuyoruz" dedi.

Myanmar'daki baskı ve saldırıdan kaçan Rohingyalı göçmenler Cammu'nun Tawi nehri boyunca uzayan engebeli ve ormanlık bölgelere yerleşmişti.


 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?