banner15

Ruhani, ABD eleştirilerine karşı sandığı işaret etti

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 'Hükümet, ABD'ye yakınlaşıyor' eleştirilerine karşı şubat ayında yapılacak milletvekili seçimini işaret ederek, "Halk olan biteni dikkatle izliyor. Seçim sandığında da görüşünü açıklıyor" dedi.

Ruhani, ABD eleştirilerine karşı sandığı işaret etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, şubatta yapılacak milletvekili seçimine işaretle, "Halk olan biteni dikkatle izliyor. Seçim sandığında da görüşünü açıklıyor" dedi.

İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre Ruhani, "Küresel Emperyalizm ile Mücadele Milli Günü" münasebetiyle Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşmasında, muhafazakar kesimin son günlerdeki "Hükümet, ABD'ye yakınlaşıyor" iddialarına şubat ayında yapılacak seçime işaret ederek cevap verdi.

Ruhani, ülkenin dili lideri Ali Hamaney'in nükleer anlaşmadan sonra söylediği, "ABD'nin İran'a nüfuz etmesine izin vermeyeceğiz" açıklamasına atıfla, "Umut ederim ki, kimse 'nüfuz' kelimesini karşı olduğu taraf için kullanmaz. Halk konuların farkında. Olan biteni dikkatle izliyor. Seçim gibi gerektiği yerde de aklı başında ve yüksek bir katılımla görüşünü açıklıyor" ifadelerini kullandı.

İran'da muhafazakarlar, ülkedeki reformcuları "Amerikancı" veya "fitneci" olmakla suçluyor. Reformcular, uzun yıllardır ekonomik ambargolar nedeniyle zayıflayan ülke ekonomisinin güçlenmesi için yabancı sermayenin ülkeye gelmesini savunuyorlar. Muhafazakarlar ise yabancı sermayenin gelmesiyle birlikte başta ABD olmak üzere Batı'nın siyasi, ekonomik ve kültürel nüfuzundan endişe ediyorlar. İran milletvekili seçimleri şubat ayında yapılacak. 

İran ile 5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer müzakerelerdeki görüşmeler sırasında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e karşı sempatik tavırları, ülkedeki muhafazakarlar tarafından eleştirilmişti.

İran’da 4 Kasım 1979 tarihinde (Hicri Şemsi takvime göre 13 Aban 1358), ülkede "casus yuvası" olarak adlandırılan ABD Büyükelçiliği, üniversite öğrencileri tarafından kuşatılmış, bazı elçilik çalışanları rehin alınmıştı. Bu olayın ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kopmuştu. Söz konusu gün "13 Aban Küresel Emperyalizme Karşı Milli Mücadele Günü" adı altında her yıl kutlanıyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 21:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35