banner39

banner35

Ruhani, Çin devlet başkanıyla görüştü

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Çin Devlet Başkanı Şi, Cakarta'da bir araya geldi

Asya 23.04.2015, 12:18 23.04.2015, 12:18
Ruhani, Çin devlet başkanıyla görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bir araya geldiği bildirildi.

İran cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, "Asya - Afrika Zirvesi" çerçevesinde Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bulunan iki liderin görüşmesinde, "terör ve aşırılıkla mücadele", Yemen krizi, İran ile 5+1 ülkeleri arasında devam eden nükleer müzakereler ile iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkiler ele alındı.

Açıklamada, görüşmedeki konuşmasına yer verilen Ruhani, Çin ve İran arasındaki derin dostluk ilişkilerine değinerek, “İki ülke, ilişkilerinde ve bölgesel ile küresel meselelerde birçok ortak çıkar ve hedeflere sahip” ifadesini kullandı.

Gerçekleştirdikleri görüşmelerin iki ülke arasındaki ilişkilere önemli etkilerinin olduğunu dile getiren Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de ülkesinin İran'la ilişki ve dostluğunun her zamankinden daha fazla ilerletilmesi konusuna özel önem verdiğini ifade ettiği kaydedildi.

Çin resmi haber ajansı Şinhua ise Çin Devlet Başkanı Şi'nin Ruhani'ye, Çin hükümetinin, nükleer müzakerelerde iki tarafın da kazançlı çıkacağı, adil ve dengeli bir anlaşmanın imzalanması için müzakereci taraflarla iş birliğine hazır olduğunu söylediğini aktardı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?