Rus bankalardan S.O.S çağrısı

Rusya’da banka sahipleri Merkez Bankası'nın kötüye giden gelişmeler karşısında devreye girmesini istedi

Rus bankalardan S.O.S çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da banka sahipleri, Rus Merkez Bankası'ndan bankacılık sisteminin istikrarını koruması ve keskin bir devalüasyon etkilerinin azaltılması için ek önlemler alınmasını istedi.

Rusya Bankacılar Derneği, Merkez Bankası başkanı Elvira Nabiullina'ya bir mektup göndererek ülkede gittikçe kötüleşen mali ve ekonomik durumdan şikayetçi oldu. Rusya Merkez bankası 2016 yıl 1 Ocaktan itibaren tüm bankalarda, hesaplamaları piyasa ekonomisi şartlarına göre standart hale getirmeye karar vermişti. Bununla beraber, 2014 yılında mali piyasalarda yaşanan istikrarsızlıklara rağmen bankalara verilen tercihli hesaplama yöntemleri de iptal edilmişti.

Aralık ayında Interfax ajansına verdiği röportajda Elvira Nabiullina "Bankacılık alanına kolaylıklar getirilmesi meselesinde, bizim görüşümüz ülkede bankacılık sisteminin bu kolaylıklar olmadan da başa çıkabileceğidir. 1 Ocaktan başlayarak tüm sistem piyasa şartlarına göre çalışacak, tün hesaplamalar da bu yöntemle gerçekleştirilecektir “ demişti.

Rusya Merkez Bankası mali sistemde düzenleyici kolaylıkların bazı maddelerini geçen sene 1 Temmuz'da kaldırmıştı. Daha sonra ise döviz piyasasında tercihli kur sistemi 1 Ocak 2016 yılına kadar uzatılmıştı.

Ancak Rusya mali piyasasındaki şok düşüşler son günlerde oldukça hızlı sürdüğü için, bankalar yönetimi, Merkez Bankası'nın gelişmeler karşısında devreye girmesini talep ediyor.

Rusya'da önceki gün, bir dolar kritik eşik olan 80 ruble sınırını aşmıştı

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 12:03
banner53
YORUM EKLE

banner39