banner39

Rus Basını: Erdoğan Manas için devrede

Başbakan Erdoğan’ın Kırgızistan ziyaretini yorumlayan Rus basınına göre, Türkiye Başbakanı, ABD’nin Manas üssünün kaderini belirlemek için geldiğini iddia etti

Asya 09.04.2013, 22:29 10.04.2013, 11:39
Rus Basını: Erdoğan Manas için devrede

Murat Hayati / Dünya Bülteni - Bişkek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e geldi. Rusya’nın önde gelen basın oarganlarından Nezavisimaya Gazetesi ile Azatlık radyosunun Kırgızistan servisi, Erdoğan’ın Bişkek ziyaretinde esas gündemin ABD’nin Manas Transit Merkezi oluşacağını ileri sürdü.

Nezavisimaya Gazetesi, “Manas’ın Bedeli Artıyor” başlıklı haberinde, “Üssün kaderi belirlenecek”diye yazdı. Gazete haberinde, konu ile ilgili Kırgızistan Meclisi milletvekili Ravşan Ceenbekov’un konu ile ilgili açıklamasına da yer verdi.

Kırgızistan’ın son dönemlerde Rusya ile ilişkilerini sıklaştırması ve Gümrük Birliği’ne dahil olunması için yapılan girişimlere karşı Erdoğan’ın ziyareti ülkenin dış politikasında dengeleyici unsuru taşıyacağını kaydetti. Ceenbekov, Türk heyetinin ziyaretinde yatırım, ekonomik ve sosyal kalkınma gibi unsurlar söz edileceğini ancak bu alanda iki ülke arasında gelinen noktanın üst seviyesinde bulunduğunu hatırlatarak, kapalı kapılar arkasında Manas üssü ile ilgili önemli ikili görüşmelerin yapılacağını ileri sürdü.

Rusya İlimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü  Bölge Koordinatörü Alaksandr Knyazev ise, Türkiye'nin, ABD’nin Türk Cumhuriyetleri, Yakın ve Orta Doğu ülkelerinde temsili görevi yürüttüğünü, Kırgızistan için ise ABD’nin isteği üzerinde politika üstleneceğini iddia etti.

Knyazev, Türkiye’nin Kırgızistan’a olan ilgisinin önem taşıdığını kaydederek, Ankara’nın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üyeliği halinde ABD’nin isteği üzerinde örgütün etkisizliği için çaba harcayacağını da savundu.

Erdoğan’ın Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev ile olan samimiyetini de ön plana çıkaran Knyazev, üs konusunda da Türk Başbakanın Atambayev’i ikna edici güce sahip olduğunun altını çizdi. Kırgızistan’da 2010 yılından sonra iktidara gelen yeni yönetimin istekli girişimine katkı amacıyla Türkiye’nin bu ülkeye olan eski alacaklarını silmesi ile yeni kredi desteğini de sağlamaya devam ettiğini belirtiyor.

Azatlık Radyosu da haberinde, Kırgızistan eski Dışişleri Bakanı Alikbek Cekşenkulov’un demecine yer verdi. Cekşekulov, Washington için önem taşıyan Manas üssü ve Rusya’nın baskısı ile birlikte Kırgızistan’da jeopolitik sorunlar ağırlaştığını kaydederken, son dönemlerde hem ABD hem de Rusya’dan gelen resmi heyetlerin ana gündeminin Manas üssün kaderi ile ilgili olduğunu hatırlattı. Cekşenkulov'a göre, transit merkezin devamlılığı ancak referanduma yoluyla çözüme kavuşabilir.

Siyasi uzman Mars Sariyev ise Erdoğan-Atambayev görüşmesinin ana maddesinin Manas üssü olacağını belirterek, Erdoğan’ın Kırgızistan’a ziyareti öncesi ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldiğini ve görüşmede Manas üssün devamlılığı konusunda fikir alışverişinde bulunduğunu ileri sürüyor. Sariyev’in düşüncesinde ise, bundan dolayı Erdoğan’ın Bişkek temasında iki ülkenin yakınlığı ön plana konularak üs hakkında görüşmeye ise detay verileceğini iddia ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?