banner39

Rus basınından yeni bir iddia

Daha önce Kırgızistan devlet başkanının Türkiye aleyhinde konuştuğunu ileri süren RIA Novosti, bu kez Sırp devlet başkanının Davutoğlu'nun bu ülkeye yaptığı ziyaretle eş zamanlı olarak Türkiye'yi eleştirdiğini savundu

Asya 30.12.2015, 09:14 30.12.2015, 09:14
Rus basınından yeni bir iddia

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Rusya arasındaki 'uçak düşürme' geriliminden sonra Rus basınında yer alan asılsız haberler de artış gösterdi. Son olarak Kırgızistan devlet başkanının Türkiye içni "Rusya'dan özür dilemeli' şeklinde konuştuğunu savunan Rus RIA Novosti ajansı bu kez de Sırbistan devlet başkanı için benzer bir iddiada bulundu. İddiaya göre Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürerek NATO'daki müttefikleriyle Rusya arasında savaş çıkarmayı denediğini ileri sürdü. Haberin, Davutoğlu'nun Sırbistan ziyaretiyle aynı günde yayınlanması dikkat çekti.

RIA Novosti Ajansına konuşan Nikoliç, “Amaç, iki büyük gücü geniş bir askeri çatışmanın içine sürüklemekti” dedi. Sırp lider, Suriye'de yaşanan iç savaşı da bir “fikir çatışması” olarak niteleyerek, “Bu ne Irak'ta ne de Libya'da olmuştu. Bu nedenle Suriye'de bir ilk yaşanıyor” diye konuştu.

Nikoliç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “Avrupa'nın egemenliğinin bir bölümünü NATO ve ABD'ye devrettiği' yönündeki açıklamasıyla ilgili soruya karşılık, “Putin'in uluslararası konularda fikirlerini paylaşması daha kolay. Zira o büyük bir ülkeyi temsil ediyor. Biz ise küçük bir ülkeyi temsil ediyoruz ve böyle muhakemelere hakkımız yok. Süper güçlerin birbiriyle çatışması, en çok küçük devletlere zarar verir. Bunu anlatan iyi bir benzetme var: Filler kavga ettiğinde olan çimlere olur” diye cevap verdi.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?