banner39

Rus denizaltılara nükleer füze

Rus denizaltılara 10 adet nükleer başlık taşıyan ve 8 bin kilometre mesafede hedefi vuran yeni nesil Bulava füzeleri Rus denizaltılara monte ediliyor

Asya 29.07.2012, 15:12 29.07.2012, 15:58
Rus denizaltılara nükleer füze

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer kapasitenin etkin hale getirilmesi yönündeki talepleri üzerine Rus Deniz Kuvvetleri yeni nesil nükleer füzelerle güçlendiriliyor. 10 adet nükleer başlık taşıyan ve 8 bin kilometre mesafede hedefi vuran yeni nesil Bulava füzeleri Rus denizaltılara monte edilmeye başlandı. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Interfaks'a yaptığı açıklamada, Bulava'ların test sonuçları ve yasal düzenlemelerinin tamamlanmasının ardından hizmete gireceğini söyledi.

Moskova Termal Teknoloji Enstitüsü'nün 1998'den bu yana yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirilen Bulava (SS-NX-30) 10 adet nükleer başlık taşıyabiliyor. Bulava'lar fırlatıldıktan sonra yükseklik ve hedef değişikliği yapabiliyor. Bulava'ların kullanılacağı yeni denizaltıların inşasına başlayan Rusya, deniz kuvvetleri yapılanmasında da yeni füzelere göre strateji değişikliğine gidecek. Her bir denizaltıya 16 adet Bulava yerleştirilebiliyor.

Rusya'nın kıtalararası nükleer başlık taşıyan Topol-M'lerin deniz versiyonu olan Bulava'ların testlerinde yaşanan başarısızlıklar nedeni ile servise girmesi gecikmişti. 18 testten 11'inde başarılı olan Bulava'ların son dört denemede etkili sonuç alınması servise alınmasında etkili oldu.

Bulava'ların testlerindeki başarısızlık oranının yüksekliğine dikkat çeken uzmanlar, füzelerin düşmandan çok Rusya için tehdit oluşturacağı eleştirisi getiriyor. Ancak askeri kaynaklara göre ise Bulava'nın alternatifi yok.

Bulava'ların kullanılacağı Yuri Dolgoruki adlı denizaltıda monte çalışmaları sürüyor. Aleksander Nevski'nin test süreci devam ederken, Vladimir Monomah adlı denizaltının ise inşa çalışmaları devam ediyor. Mevcut nükleer denizaltılardan 4 adet daha modernize edilerek Bulava'ları kullanabilir hale getirilecek. 2020 modernizasyon programı çerçevesinde ise 8 adet dördüncü ve beşinci nesil nükleer denizaltılar orduya teslim edilecek.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?