banner39

Rus gazeteci Azerbaycan'dan kovuldu

Rus Nezavisimaya Gazeta köşe yazarı Milrad Fatullayev, Bakü'de göz altına alınarak sınır dışı edildi

Asya 09.04.2013, 13:16 09.04.2013, 13:16
Rus gazeteci Azerbaycan'dan kovuldu

Ali İbrahim - Dünya Bülteni / Bakü 

Rus Nezavisimaya Gazeta köşe yazarı Milrad Fatullayev'in Bakü havaalanında göz altına alınarak sınır dışı edildiği açıklandı.

Verilen bilgiye göre, bir gün devam eden sorgunun ardından Fatullayev'in Azerbaycan'ı terketmesi istendi. Fatullayev ise konu hakkında Rusya'nın Bakü Büyükelçiliği'ne bilgi vererek duruma müdahil olunmasını istedi. Ancak büyükelçilik yetkilileri Fatullayev'in isteğini geri çevirerek gazetecinin Azerbaycan yasalarına uyması gerektiğini ifade etti.

Siyaset uzmanı Aleksey Mitrofonob ise sadece Azerbaycan'da değil diğer ülkelerde de Rusya vatandaşlarının benzer sorunlarla karşı karşıya kaldığını, ancak bu konuda gerekli önlemlerin alınmadığını belirtti. Aleksey Mitrofonob'a göre, Azerbaycanlı yetkililer ikinci Karabağ savaşına hazırlanıyor ve bu konudaki bilgilerin yabancı basına yansımaması için de çaba sarfediyor.

Bu arada gazeteci Artur Priymak, daha önce de Rus gazetecilerin Azerbaycan'a girişinin engellendiğine dair hatırlatmada bulundu. "Bloomberg" çalışanı Diana Markasyan Ermeni soyadı taşıdığı, "İzvestiya" yazari Yuri Snigerev ise işgal altındaki Dağlık Karabağ'ı ziyaret ettiği için benzer sorunlarla karşılaşmıştı. "Bakü iktidarı ülkede yaşanan gelişmeler konusunda gerçek bilgilerin yurt dışında yazılmasını istemiyor," diye sözlerine devam eden Artur Priymak, sürecin devam edeceğini belirtti.

Bölge uzmanı Ruslan Kurbanov ise Rusya Büyükelçiliği çalışanlarının tutumlarını sert bir dille eleştirerek, "Milrad Fatullayev değil de İvan İvanov olsaydı büyükelçiliğin tepkisi farklı olurdu. Kafkasya kökenli vatandaşlar muhtemel çete üyeleri olarak kabul görüyor. Rus siyasiler içinde Kafkasya bölgesinin ve Kafkasya halkının Rus siyasi ve kültürel hayatına entegrasyonu konusu tartışılmıyor," şeklinde konuşan Kurbanov, Kremlin sarayının bu gibi politikalar nedeniyle dünya ülkeleri arasındaki otoritesini kaybettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?