Rus işadamı Hodorkovski hakkında yeni soruşturma

Tahliye edilen Rus işadamı Hodorkovski şimdi de 1998'de işlenen bir cinayetin azmettiricisi olmakla suçlanıyor

Rus işadamı Hodorkovski hakkında yeni soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da geçtiğimiz günlerde afla cezaevinden çıkan Rus muhalif Mihail Hodorkovski, şimdi de 1998’de işlenen bir cinayetle ilgili soruşturmaya dahil edildi.

Rusya Soruşturma Komitesi 1998’de Nefteyugansk Belediye Başkanı Vladimir Petukhov cinayeti ile ilgili dosyayı yeniden açtı. Başsavcı Vladimir Markin, cinayetin azmettiricisinin Hodorkovski olduğunu öne sürüyor. Başsavcıya göre Hodorkovski’nin şirketi Yukos’un ortağı Platon Lebedev de cinayette rol oynayan isimlerden biri.

Markin yaptığı açıklamada, "Son zamanlarda Petukhov cinayeti ile ilgili yeni deliller ortaya çıktığı için soruşturmanın yeniden başlanmasına karar verildi. Yeni deliller Hodorkovski’yi işaret ediyor” dedi. Başsavcı yeni delille Soruşturma Komitesi'nin kısa sürede işini bitireceğini belirtti.

Markin, Hodorkovski'nin Rusya'da olmadığının çok sıkıntı oluşturmayacağını ve Hodorkovsiy’nin ülkeye dönüp her şeyi açık açık anlatacağını ümit ettiğini söyledi.

Hodorkovski de kendi Facebook sayfasında soruşturmanın yeniden başlamasını, yazdığı "Putin'den sonra Rusya'nın geleceği" başlıklı makale ile bağlantılı olduğunu iddia etti. Rus işadamı eleştirilerini sürdüreceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39