Rus istihbaratı, Türk öğrencileri okuldan attırdı

Rusya Nükleer Enerjisine ait Obninsk Enstitüsünde eğitim gören üç Türk öğrencisi Federal İstihbarat Servisi'nin (eski KGB) talebi ile okuldan atıldı

Rus istihbaratı, Türk öğrencileri okuldan attırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsünde eğitim gören üç Türk öğrenci FSB (eski KGB) talebi ile okuldan kovuldu

Rusya Nükleer Enerjisine ait Obninsk Enstitüsünde eğitim gören üç Türk öğrencinin Federal istihbarat Servisi (eski KGB) talebi ile okuldan atıldığı bildirildi.

Habere göre, Rus Federal istihbarat Servisi bu Türk öğrencilerin ülkede bulunmasını istenmeyen durum olarak açıkladı. Rusya Başsavcılığı Moskova, Voronej ve Samara üniversitelerinden 13 Türk öğrencinin atılması konusunda İnsan Hakları Konseyi başvurusuna cevaben bu üç öğrencinin durumu konusuna da açıklık getirdi.

Rusya Başsavcılığı 9 Türk öğrencinin üniversitelerden onların sözleşmeye uymadığı için atıldığını, bir öğrencinin ise eğitime devam etmek istemediğini bildirdi.

2015 yıl Aralık ayında Rusya Eğitim Bakanı Dmitry Livanov "iki ya da üç" Türk öğrencinin akademik başarısızlıktan dolayı Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü kovulduğunu bildirmişti. Ancak bu yüksek okul yetkilileri bu bilgiyi doğrulamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 15:52
banner53
YORUM EKLE

banner39