banner15

Rus İstihbaratının sorguladığı Müslüman ölü bulundu

Rusya'nın Stavropol bölgesinde bir Müslümanın ölü bulunması üzerine yüzlerce kişi gösteri yaptı

Rus İstihbaratının sorguladığı Müslüman ölü bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın Stavropol Bölgesi Neftekumskogo ilçesindeki Tukuy-Mekteb köyünde Zamir Tayyibov isimli bir Müslümanın öldürülmesi üzerine bine yakın Müslüman protesto gösterisi yaptı. Protestoya yakın köylerden geniş katılım olduğu bildirildi.

Güvenlik biriminde eski bir subay olan 1987 doğumlu Zamir Tayyibov 13 Haziran günü ortalıktan kayboldu. Akrabaları Tayyibov’un kaybolmadan önce Rus İstihbarat Birimi FSB tarafından sorgulandığını bildirdi. 14 Haziran akşama yakın Stepnovskogo yerleşim bölgesinde kafasında kurşun yarası olan sakallı bir kişinin cesedi bulundu. Zamir Tayyibov’un yakınları cesedin ona ait olduğunu teşhis etti. Cesette işkence izleri de vardı. Göstericiler, son altı ayda en az üç Müslümanın faili meçhul cinayetlere kurban gittiğini söyledi.

İbrahim Nurov 30 Aralık 2013’te Neftekumsk köyündeki mescide gittikten sonra kayboldu, ardından onun güvenlik güçlerine karşı koyduğu ve karşı ateşle öldürüldüğü açıklandı. Mansur Adzhigisiev 6 Kasım 2013 tutuklandı ve tedavisi yapılmadığı için öldü. Son olarak Zamir Tyyaibov 14 Haziranda FSB tarafından sorgulandıktan sonra ölü bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 15:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48