banner39

Rus liberaller Stalin dönemini özlüyor!

Jirinovski'nin lideri olduğu Rusya Liberal Demokrasi Partisi ülke yönetimine, özellikle Müslümanlara baskıların arttırılmasını düzenleyen, kolluk ve istihbarat elemanı sayısını arttırmayı öngören bir tasarı sundu

Asya 16.01.2014, 11:00 16.01.2014, 15:03
Rus liberaller Stalin dönemini özlüyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Liberal Demokrasi Partisi Yüksek Konseyi, geçen yılın son gününde antiterör eylem paketine dair yeni teklifler hazırlayarak Duma Başkanı Sergey Narışkin’e gönderdi.

Rus liberaller, Federal Güvenlik Birimi (FSB) ajanlarının sayısını iki misline çıkarmayı, istihbarat birimlerinin ve polislerin yetkililerinin daha da genişletilmesini teklif etti. Düzenlemeye göre polisler herhangi birisine silahlı saldırı düzenleyebilecek. Bir kişinin şüpheli tavırları saldırı için yeterli neden olabilecek.

Düzenlemede ayrıca ülkenin Stavropol, Astrahan ve Rostov eyaletlerinde antiterör rejiminin (KTO) uygulanması talep edildi. Bunun yanı sıra ölüm cezalarının uygulanması, Müslümanların camide aldığı eğitimlerin kontrol altında tutulması ve yabancı vatandaşların çalışmalarının denetlenmesi istendi ve terör operasyonlarına yapılan harcamaların da arttırılmasının gerekliliği vurgulandı.

Uzmanlar bu radikal taleplerin ülke vatandaşlarının bir kısmı tarafından da desteklendiğine dikkat çekti. Ayrıca terör operasyonları bahanesiyle çıkar elde eden grupların taleplerinin de göz önünde tutulduğu ifade edildi.

Vladimir Jirinovski’nin başkanlığını yaptığı Liberal Demokratlar Narışkin’in Devlet Başkanlık Birimi içerisindeki Güvenlik Konseyi’nin sürekli üyesi olduğu için bu tekliflerin Putin’e de ulaştırılmasını talep etti. Uzmanlar şu anda Rusya’da resmi rakamlara göre 900 bin askerin, 1,1 milyon polisin ve tahminen gümrük birimlerinde görev yapan 100 binin yanı sıra 100 binin üzerinde FSB bulunduğuna dair hatırlatmada bulundu. Ayrıca Stalin tarafından soykırım uygulandığı dönemlerde bile genel nüfusla kıyaslandığı zaman KGB çalışanlarının çok daha az olduğunun altı çizildi ve Almanya, Fransa, Kanada gibi ülkelerde istihbarat çalışanlarının sayısının tahminen 5-6 bin olduğu belirtildi.

Liberallerin Müslüman din adamlarını da unutmaması dikkat çekti. Düzenlemede Rusya’nın en büyük üç dini kurumu DUMER, Müftüler Konseyi ve Kuzey Kafkasya Müftüler Konseyinin bir çatı altında birleştirilmesi istendi. Yeni oluşturulacak dini kurumun devlet tarafından kontrol edilmesi, yurt dışında eğitim gören Müslüman gençlerin denetlenmesi talep edildi.

Müslümanlar da birleşik bir dini kurum etrafında bir araya gelmeği istese de ancak bu henüz gerçekleşemedi. Din adamları üzerinde uygulanan baskıların yetersiz olduğunun ifade edilmesi ise radikal liberallerin akıllarını kaybettiği şeklinde yorumlandı.

Önümüzdeki günlerde Liberal Partiyi destekleyen gençlerin gösteriler düzenleyeceği ve taleplerinin gerçekleşmesi için kamuoyu desteği arayacağı bekleniyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?