banner39

Rus milliyetçilerinden İslam karşıtı eylem

Rus milliyetçileri, Stavropol bölgesinni zorla İslamlaştırıldığı iddiasıyla gösteri yaptı

Asya 30.10.2014, 17:00 30.10.2014, 17:00
Rus milliyetçilerinden İslam karşıtı eylem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da “Kazah” ismi verilen özel milliyetçi gruplar Stavropol’ün zorla İslamlaştığını iddia ederek gösteri yaptı.

Rusya tarihinde Kazahlar Rus ordularında özellikle sınır bölgelerin korunması gibi görevlerde kullanılan askerlere verilen isim. Rusların Orta Asya ve Sibirya'yı ele geçirmelerinde bu savaşçı topluluğun payı çok büyük.

Sovyetler zamanında arka plana atılan bu Rus savaşçı grupları 2000’li yıllardan başlayarak yeniden ortaya çıkmaya ve gruplaşmaya başladı.

Sengileevskaya Yeni Rusya'nın Stavropol bölgesinde yaşayan ve diğer cumhuriyetlerden gelen yaklaşık 200 Rus Kazahları bir araya geldi. Toplantıda Stavropol bölgesini 23 şehir ve ilçe temsil etti.

Toplantı sonunda Rus Kazahları Vladimir Putin’in Federal Bölge temsilcisi Sergei Melikov’a bir mektup yazarak bölgenin zorla İslamlaştığını iddia ettiler.

Mektupta Rus etnik grupların Müslümanlar tarafından Kafkasya’dan zorla göç ettirildiği, ancak Müslümanlar bununla yetinmeyip, Stavrapol bölgesini İslamlaştırmaya çalıştıkları belirtildi.

Rus Kazahları "Müslümanların Ruslara ait toprakları, büyük ekonomik tesisleri, mal ve gıda pazarlarını ele geçirdiklerini ve istedikleri yerde camiler inşaat ettiklerin” savundu.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?