banner15

Rus nükleer belgeleri 'yanlışlıkla' yayınlandı

Rus kanallar "yanlışlıkla" Kremlin'in gizli nükleer silah planını yayınladı

Rus nükleer belgeleri 'yanlışlıkla' yayınlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İki Rus kanalı yanlışlıkla Kremlin'in gizli nükleer silah planını yayınladı. Kremlin olayı doğrularken, bundan sonra böyle kazaların yaşanmaması için önlemler alınacağı açıklandı.

Putin’in savunma kurmaylarıyla gerçekleştirdiği toplantıyı takip eden TV kanalları, basından gizli tutulan Rus yapımı yeni nükleer denizaltı sistemi ‘Status-6’ hakkında bilgilerin yer aldığı bazı dokümanları ‘kazayla’ yayınladı.

TV kanallarının yol açtığı skandalı doğrulayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Status-6 hakkındaki dokümanların bilinçli şekilde görüntülenmediğini vurgulayarak “Bazı gizli verilerin kameralara yansıdığı doğru, ama sonra tüm görüntüler silindi. Umarız bu bir daha tekrarlanmaz. Bunu engellemek için gereken her önlemi alacağız” dedi.

Basına yansıyan haberlere göre, ‘Status-6’ nükleer denizaltı sistemi, NATO’ya ait radarlar dahil her tür füze savunma sistemini by-pass etmek için tasarlandı. Güçlü silahlarla donatılan sistemin, düşman kıyılarındaki ekonomik tesislerde ağır tahribata yol açma kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 16:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35