banner39

Rus ordusuna din adamları atandı

Rusya, askerlerinin manevi dünyasını zengin tutmak için din adamlarını görevlendirme kararı aldı.

Asya 20.09.2010, 11:39 20.09.2010, 14:33
Rus ordusuna din adamları atandı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 


Rusya ordudaki moral bozukluklarını dini yöntemlerle çözmeye karar verdi. Rus ordusunda reform sürecinde askerlerin morallerini en yüksek seviyede tutmak için din adamları resmen göreve başlıyor. Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill çalışmaların son aşamaya geldiğini, önümüzdeki günlerde kara ve deniz kuvvetlerinde asker din adamlarının görülmeye başlayacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in kararı ile asker din adamı kurumunun oluşturulduğunu kaydeden Patrik Kirill, "Şimdi biz ilk adımı atıyoruz… Ancak resmi yapılanmanın tamamlanmasının ardından etkin bir şekilde çalışmalar başlayacak." dedi.

Patrik Kirill Rusya'nın Uzakdoğusu Kamçatka bölgesinde bulunan Pasifik Deniz Filosu personeli ile bir araya geldi. Savaş gemisini ziyaret eden Ortodoks din adamı, askerlerin manevi açıdan desteklenmeye ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Kirill askeri servisde görev yapanların üstlendikleri risklerin her zaman maddi olarak karşılığının olmayacağına da dikkat çekti.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre orduda görev yapanların üçte ikisi kendini inançlı olarak tanımlıyor. Yüzde 83 kendisini Ortodoks Hiristiyan olarak tanımlarken, yüzde 8 Müslüman ve yüzde 9 da diğer dinleri inandığını ifade ediyor.

Temmuz 2009'da Medvedev, Sovyet döneminde olduğu gibi orduda din adamlarının resmi olarak subay kadrosunda görev yapmaları yönünde kararı onaylamıştı. Şu an subay kadrosunda olmasa da 400 civarında din adamı Rus askeri birliklerinde görev yapıyor. Rus ordusunda gezici kilise ve mescitler de dini ihtiyaçların karşılanması için organize edilmeye başladı.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?