banner15

Rus patriğinden Avrupa Hristiyanlarına eleştiri

Rusya Ortodoksları lideri Patrik Kirill, batı Avrupa'nın din anlayışını eleştirirken Müslümanlarla ortak anlayışta olduklarını söyledi

Rus patriğinden Avrupa Hristiyanlarına eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Patrik Kirill, Rusya Ortodoksları ve Müslümanların Allah'ın hükümlerini konusunda ortak anlayışta olduğunu söyledi

Kuzey Kafkasya'ya yaptığı ilk ziyareti sırasında Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill, Rusya’daki Ortodoks Hıristiyanlar ve Müslümanların Allah'ın hükümleri konusunda ortak anlayışta olduğunu söyledi.

Rus papaz Kabardin-Balkar’dan başladığı ziyaretinde Batı Avrupa'daki din anlayışı ile ilgili “uygun değildir” eleştirisi yaptı.

Toplanan kalabalığa konuşma yapan Kirill, "Biz Hıristiyanların Tanrı'nın ahlaki ilkelerinden uzaklaştırılması için ne kadar büyük çaba gösterildiğinin farkındayız. Biz Batı Avrupa'da ve zenginlikte boğulmakta olan ABD-Avrupa dünyasında nasıl bir manevi felaket yaşandığının farkındayız." dedi.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği, Batı'da Hıristiyanların genellikle kendi kökleri unuttuğunu, sadece “kendi toplumları içinde işledikleri günahları haklı göstermekle yetinmeyerek aynı zamanda günahı haklı gösteren yasalara destek verdiklerini” sözlerine ekledi.

Kirill, Rusya’da böyle bir şey söz konusu değildir. “Bizde Ortodokslar ve Müslümanlar, Tanrının ilahi ahlak yasaları ile çelişen yasalara uymak istemiyor. Bu bizim için bir temeldir ve biz bu temele göre ortak hayat inşa etmek istiyoruz” dedi.

KİLİSELERİN AYRIŞMASI

Hristiyan dünyası, 11'inci yüzyılda Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması (Schisma) olayını yaşamıştı.

Ortaçağ boyunca birbirinin rakibi olan ve çekişme içinde olan İstanbul'daki Doğu Roma-Bizans Patrikliği ve Roma'daki Papalık, defalarca birbirlerini karşılıklı aforoz ederken, 1054 yılında kesin olarak ayrılmışlardı.

13. yüzyılda ise, Bizans-Ortodoks Kilisesi, Rus-Ortodoks Kilisesini oluşturmuştu. Dünya genelinde hali hazırda 300 milyon Ortodoks bulunurken, bunların 200 milyonu Rusya'daki kiliseye bağlı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 15:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48