Rus patriğinin IŞİD yorumu; Batı medeniyetinin sonucu

Rus patriği Kirill, IŞİD'in batının inşa ettiği Kutsalı olmayan uygarlığın sonucu olduğunu söyledi

Rus patriğinin IŞİD yorumu; Batı medeniyetinin sonucu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, IŞİD'in doğuşuyla ilgili olarak örgütün ortaya çıkmasının sebebinin büyük günahlar olduğunu ve Tanrısız medeniyetten kaçannlar tarafından kurulduğunu söyledi.

Rus Ortodoks Kilisesi'nin internet sayfasında röportajı yayınlanan Patrik Kirill, IŞİD'e katılanların çoğunu "dürüst insanlar" olarak tanımladı ve bu insanların örgüte tamamen dini duygularla katıldıklarını savundu.

Örgüt üyelerinin 'halifelik uğruna savaşmak için' IŞİD'e katıldıklarını söyleyen patrik, halifeliği "Allah etrafında toplanmış ve dini kuralları takip eden inançlı insanlar topluluğu" olarak tarif etti. Patrik bunun, "Tanrısız, seküler medeniyete alternatif bir medeniyet" olduğunu sözlerine ekledi.

Eşcinsellere destek amacıyla Onur Yürüyüşleri düzenleyen 'Tanrısız medeniyetler’den kaçan Müslümanların IŞİD'e katılmasından şaşkınlık duymadığını belirten Patrik, "Batı'nın dünyayı nasıl inşa ettiğine bakın -kutsalı olmayan bir dünya- ve IŞİD, Tanrı'nın dünyasını inşa etmeye çağırıyor. IŞİD destekçileri de buna cevap veriyor; bunun için kendi canlarını veriyorlar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 15:21
banner53
YORUM EKLE

banner39