banner15

Rus petrolü doğrudan Çin'e akacak

Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olan Rusya Çin pazarına yeni bir petrol boru hattı ile doğrudan bağlandı.

Rus petrolü doğrudan Çin'e akacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Günlük 1,6 milyon varil petrol taşınacak boru hattının açılışını Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao birlikte yapacak. Üç günlük resmi temaslar için pazar günü Pekin'e gitmeye hazırlanan Medvedev'in gündeminde iki ülke ticari ilişkilerinin en üst seviyeye çıkarılması için alınacak önlemler var.

Ria Novosti'de yer alan habere göre Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi liderlerin açılışını yapacakların petrol boru hattının Rusya'nın Amur bölgesi Skovorodino kasabasından Çin'in kuzey doğusunda yer alan Daqing kentine ulaştığını kaydetti. Liderler hattın tamamlanması ile ilgili Pekin'de düzenlenecek törene katılacak.Doğu Sibirya-Pasifik petrol boru hattının bir parçası olan proje Aralık 2009'da inşaatına başlandı.

 Projenin 2011 sonunda tamamı ile aktif hale gelmesi planlanıyor. Rusya'nın dev petrol şirketi Rosneft, petrol boru hatları ulaşım şirketi Transneft ve Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC) projenin ortakları arasında yer alıyor.

Proje kapsamında Çin tarafı 25 milyar dolarlık kredi sağlarken, Rus şirketlerde 2011-2030 arasında her yıl ortalama 15 milyon ton petrol verecek.Rusya liderinin üç gün sürecek Çin gezisinde Pekin'in dışında Dalian ve Shanghai kentlerine de uğraması bekleniyor. Kremlin Danışmanı Sergey Prikhodko Medvedev'in gündeminde yatırımların artırılması, bölgesel işbirliği projelerinin geliştirilmesi, göç ve çevre gibi bir dizi konunun ele alınacağını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Shanghai Dünya Fuarı'nda Rusya Günü kutlamalarına da katılacak.İki ülke toplam ticaret hacmi 2008'de 55,9 milyar dolara ulaşırken, kriz nedeni ile 2010'da bu rakamın yüzde 56 küçülerek 25,5 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2010, 17:20
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48