Rus üssü için para talebine öfke

Rusya'da yayın yapan bir gazete, iki Orta Asya ülkesi Tacikistan ve Kırgızistan'ın ülkelerindeki Rus üssü için para istemesine tepki gösterdi.

Rus üssü için para talebine öfke

Murat Hayati / Dünya Bülteni  

Rusya’nın Argumenti Faktı (Argümanlar ve Kanıtlar) adlı gazetenin sayısında Tacikistan ve Kırgızistan’nın Rus üssü için talep ettiği kira bedelinin anlamsız olarak karşılandığı kaydedildi. 

Gazetede Kırgızistan’ın 2000 yılında konuşlandırdığı ABD’nin üssün çıkartılması için 2009 yılında Moskova’dan 1 milyar 700 milyon dolar kredi aldığını ancak Bişkek’in üs ile ilgili fikri değişerek ismini Transit Merkezi olarak faaliyetine devam ettirdiğini bununla birlikte yıllık kira bedeli 17 milyon’dan 60 milyona yükseltmeyi başardığı belirtildi.

Kırgızistan ülkesindeki Rus üssü için yıllık 4 milyon 500 bin dolar aldığını kaydeden yazıda,  Kamu Siyasisi Araştırma Enstitüsü Merkezi Başkanı Vldamir Eliseyev’in ‘Orta Asya ülkeleri hem Rusya’dan hem ABD’den para almaya çalışıyor’ açıklamasına yer verildi.

Eliseyev, “ABD’nin Tacik toprakların talip olmazsa bile devlet Başkanı Emomali Rahmon’un ülkesindeki 201 No’lu Rus üssü kira bedelini  sembolik olarak 1 Somoni’den (En küçük Tacik para birimi ) 250 Milyon ABD dolara çıkarmayı hedefledi.” dedi.  

Siyasi uzmanın açıklamasında hem Tackistan hem Kırgızistan neredeyse hiçbir harekata karşı hazır ordusu olmadığını ileri sürerek, onların dış tehditle mücadelesi  ve bölge güvenliğinin ise Rus üssünün askeri birliklerinin varlığının yeterli olduğunu savundu. Her iki ülkenin komşu devletleri Afganistan ve Özbekistan’nın ‘sivri dişli’ olarak nitelendirilen yazıda, “Rusya’dan başka hiç bir dış güç bu bölgeyi idare edemez” denildi.  

RUS ÜSLERİN BİRLEŞTİRİLMESİ

Kommersant gazetesi Kırgızistan’ın ülkesindeki Rus üslerinin birliği için yeni proje hazırlandığını kaydedildi. Gazete Kırgızistan’da 5 ayrı bölgede ve farklı anlaşma ile Rus askeri bölgesi bulunduğunu kaydederek, yeni projede söz konusu askeri alanları tek çatı altında toplayarak buna göre yeni sözleşmelerin yapılacağı belirtildi. Henüz süre uzatımı ile ilgili kararın tarafların bir fikre gelinmediğini açıklayan yazıda, Moskova 10 yıl süre uzartılmasını isterken, Bişkek’in 5 yıla direndiği kaydedildi.

Rusya'nın Kırgızistan'da Karakol Deniz Altı Tatbikat Alanı, Kara-Balta Askeri İrtibat Merkezi, İçke-Suu ve Maylı-Suu Radyosismik Laboratuvarları ile Kant Askeri Hava üssü bulunuyor.

Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov yarın Moskova’da Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev ile bir araya gelecek. Başbakanlar, üslerin durumunun yanı sıra Kırgızistan’daki HES inşaatı ve Gümrük Birliği üyeliği sürecini ele alacak.   

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 09:18
banner53
YORUM EKLE

banner39