banner15

Rus uzay aracının yenisi hazır

Rus kargo gemisi Progress M-13M’in 24 Ağustos’ta düşmesinin ardından yeni uzay gemisi hazırlandı, UUİ’ye uçuşunun Ekim ayında gerçekleşeceği belirtildi.

Rus uzay aracının yenisi hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'ye gıda, oksijen, su ve teknik malzeme taşıyan Rus kargo gemisi Progress M-13M’in 24 Ağustos’ta düşmesinin ardından yeni uzay gemisi hazırlandı. Kazakistan’ın Baykonur uzay üssüne trenle ulaştırılan gemi Progress M-13M'ün testlerine başlandı.

Rusya Federal Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada, geminin UUİ’ye uçuşunun Ekim ayında gerçekleşeceği belirtildi. UUİ’de bulunan 6 astronotun yeterli gıdaları olduğunu kaydeden Rus yetkililer, astronotların sadece dünyaya dönüş programlarında sarkmalar olabileceğine dikkat çekti.
Progress M-12M uzay gemisini taşıyan Soyuz-U roketi fırlatıldıktan 5,5 dakika sonra infilak etmişti.

Roketin üçüncü fırlatma aşamasında motorunun arızalanması nedeni ile düştüğü kaydedildi. Altay Cumhuriyeti halkı düşen uzay gemisinin büyük bir patlama oluşturduğunu iddia ediyor. Yerel halkın uzay uçuşlarından rahatsız olduğunu savunan yetkililer, Rusya Uzay Ajansı ve hükümetini mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

1972’den bu yana 130 başarılı uçuş gerçekleştiren kargo gemisisinin düşmesi, Rusya uzay endüstrisi açısından bir hafta içinde ikinci büyük kayıp olarak değerlendiriliyor. Express AM-4 telekomünikasyon uydusu 18 Ağustos’ta roketten ayrıldıktan sonra uyduya yerleşememiş ve iletişim kopmuştu. Atlantis’in devre dışı kalmasının ardından Rusya, ABD ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde 4 yıl boyunca kargo hizmetlerini verecek ve karşılığında da 1 milyar dolar ücret alacaktı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 13:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35