banner39

Rus vekile rüşvetten hapis

Rusya'da ilk defa bir milletvekiline rüşvet aldığı gerekçesiyle beş yıl hapis cezası verildi

Asya 28.05.2014, 14:47 28.05.2014, 14:47
Rus vekile rüşvetten hapis

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

SSCB sonrasında Rusya hukuk tarihinde bir ilk yaşandı. Duma’nın Komünist Partili milletvekili Konstantin Şirşov’a Moskova şehir mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezası verildi. Şirşov yolsuzluk, rüşvet ve görevini kötüye kullanmakla suçlanıyordu.

Şirşov yakın arkadaşları Vladimir Myasın ve Leonid Karagoda ile beraber 2011 yılında Moskovalı işadamı Andrey Çernakov’u Duma’ya vekil olması yönünde ikna etmeye çalıştı. Şirşov meclis seçimlerinde Çernakov’un iktidardaki Yedinaya Rossiya (Birleşik Rusya) partisinden aday olabileceğini ve milletvekili seçilebileceğini öne sürdü. Milletvekili seçilmesi karşılığında ise iş ondan 7.5 milyon euro rüşvet talebinde bulundu. Olay FSB yetkililerinin soruşturması ile ortaya çıktı.

Rusya siyasi tarihinde yaşanan bu olay eski SSCB ülkelerinde en yaygın yöntem olarak biliniyor. Sürekli memur baskılarından kurtulmaya çalışan işadamları çareyi milletvekili koltuğu satın almakta buluyordu. Bunun karşılığında milyonlarca dolar rüşvetler ödeniyor. Çoğu zaman rüşvet veren kişiler milletvekili seçilemiyor ve ödedikleri rüşvetleri de geri alamıyor. Geri talep edenler ise ağır işkencelere maruz kalabiliyor. 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?