banner39

Rus zenginlerden Müslüman mezarlığında yazlık

Kırım'da eski Müslüman mezarlığının bulunduğu bölge Moskovalı zenginlere yazlık yapmaları için satılırken Kırımlı Müslümanların işlemin iptali için hukuk mücadelesi sürüyor

Asya 06.04.2012, 13:08 06.04.2012, 14:33
Rus zenginlerden Müslüman mezarlığında yazlık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım'ın doğusundaki Yedikuyu bölgesi Kiten (Semyonovka) köyünde 1944 Kırım Tatar sürgününden önce Müslüman mezarlığının bulunduğu topraklarda dalış merkezi inşaatının başlanması nedeniyle Kırım Müftülüğü arsa sahiplerinin elindeki tapunun iptal edilmesi talebiyle mahkemeye başvuru yapacak.

Kırım Haber Ajansı (QHA)'nda yer alan habere göre Yedikuyu Valiliği, mezarlık ve caminin bulunduğu araziyi 2008 yılından itibaren Moskovalı zenginlere yazlık kurmaları için vermeye başlamıştı. Bu arazide yapılan inşaat çalışmaları sırasında topraktan insan kalıntıları çıkmaya başladı. Arsaların yeni sahipleri ve yerel idare, insan kemiklerinin çıkarılmasına kayıtsız kaldılar. Eski Müslüman mezarlığı üzerinde bulunan arsaların dağıtımına devam edildi. Toprak altından çıkarılan kemikler ise açık havada kalmaya devam etti. Yedikuyu bölge imamı Rasim Emrulla, 29 Temmuz 2011 tarihinde yardımcılarıyla birlikte olay yerine gelerek kemik kalıntılarını toplamıştı.

Kırım Tatarları, Eylül 2011'de inşaat yapılmayan kesimde söz konusu kalıntıları gömdü ve üzerinde bu arsanın eski Müslüman mezarlığının bulunduğunu belirten bir yazının bulunduğu anıt taşını dikti. Ancak yerel idare Müslümanların bu eylemine karşı çıktı. Kiten köyünün idaresinde bulunduğu Kazantüp (Mısovoye) köy şurası, Müslümanların kalıntılarının yeniden gömülmesini yasakladı ve anıt taşının gönüllü olarak kaldırılmasını teklif etti. Kazantüp Köy Şurası, kalıntıların yasadışı olarak gömülmesi ve anıt taşının yasadışı dikilmesini organize ettiği iddiasıyla Yedikuyu Kırım Tatar Yerel Meclisi Başkanı Zevid Gaziyev'i mahkemeye şikayet etti. Gaziyev, Kırım Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "Köy Şurası, yaniden gömülmesinin ve taşın kurulmasının yasadışı olarak gerçekleştirdiği iddiasıyla bölge mahkemesine başvurdu. Mahkeme, köy şurasının başvurusunu kabul etti. Ben ise bölge mahkemesinin aldığı karara istinaf mahkemesine başvurdum. İstinaf mahkemesi, bölge mahkemesinin aldığı kararı değiştirmedi. Bunun üzerine ben temyize başvurdum. Temyiz mahkemesi ise temelsiz olduğu gerekçesiyle başvurumu kabul etmedi." dedi.

Son olarak icra memurları, Müslümanların Aktaş mezarlığında kurduğu anıt taşı, 28 Martta mahkeme kararı esasında kaldırdılar. Anıt taşı, olay yerinde toplanan Müslümanlar namaz kılarken kaldırıldı. Anıt taşı, bu mezarlığından kaldırıldıktan sonra Yedikuyu bölgesi Körpe köyünde bulunan başka Müslüman mezarlığına getirildi.

Kırım Müftülüğü avukatı İbraim Kaymakan, "Orada, denizin yanında 1,5 veya 2 dekar toprağı dalış merkezinin inşaatı için verildi. Bu arsanın tapusu verildikten sonra yapılan inşaat çalışmaları sırasında kemikler ortaya çıktı. Yapılan inceleme sonucunda o yerde eski Kırım Tatar mezarlığının bulunduğu ortaya çıktı. Orada eski mezarlığın bulunduğunu kanıtlayan şahitler ve belgeler olmasına rağmen bu mezarlıkta dalış merkezinin inşaat iznine gerekçe olan toprak tapusu iptal edilmedi. Yani orada yapılan ilk inşaat çalışmaları sırasında ekskavatörle çıkarılan kemikler ekspertize gönderilmişti, ekspertizden sonra dalış merkezinin inşaatı için verilen arsada gömülmüştü. Daha sonra kemiklerin gömüldüğü yerde anıt taşı kuruldu. Sonra bu anıt taşı mahkemenin kararıyla kaldırıldı ve bütün bunları organize eden yerli cemaatin başkanı hakkında ceza davası açıldı. Ancak biz, Kırım Müftülüğü olarak söz konusu arsanın toprak tapusunun iptal edilmesi talebiyle mahkemeye başvuru yapmayı planlıyoruz. Şimdilik kanun yolu ile hareket edeceğiz." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?