banner39

Ruslarla Gürcüler 4 yıl sonra el sıkıştı

Abhazya'da meydana gelen savaştan sonra Tiflis ve Moskova, 4 yıl aradan sonra ilk kez el sıkıştı

Asya 15.12.2012, 17:32 15.12.2012, 17:38
Ruslarla Gürcüler 4 yıl sonra el sıkıştı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Gürcü ve Rus yetkililer 2008 yıldaki savaştan sonra ilk kez üçüncü bir ülkede el sıkıştı. Gürcü ve Rus temsilciler, İsviçre'nin Cenevre şehrinde bir araya geldi. Görüşmede Gürcistan'ı Başbakan Bidzina İvanişvili'nin özel temsilcisi Zurab Abashidze temsil ederken, Rusya'dan Dışişleri Bakan Yardımcısı Gregory Karasin başkanlığındaki heyet katıldı.

Zurab Abashidze görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Rusya ile yaptığımız ilk görüşme. Bu bakımdan iyi bir görüşme oldu" dedi. Abashidze, iki ülke arasında çıkmaza giren ilişkileri düzeltmek için çaba sarf ettiklerini belirterek, "İlk etapta kültürel, ticari ve direkt uçuşların başlatılması konularını görüştük. Düzenli olarak diyalog içerisinde bulunma konusunda anlaştık" ifadesini kullandı.

Rusya kanadından Dışişleri Bakan yardımcısı Gregory Karasin ise Ria Novosti aracılığı ile yaptığı açıklamada, Gürcistan ve Rusya'nın ilişkileri düzeltme imkânına sahip olduklarını söyledi.

İlk görüşmenin karşılıklı bilgi alışverişi bakımından verimli geçtiğini ifade eden Karasin," Çıkmaza giren ilişkiler ve işbirliği konusunda atılacak adımların, Rusya'nın siyasi konumuna zarar vermeyecek şekilde gerçekleşmesi gerekir. İlk görüşmede buna bağlı kaldık. Önemli olan şu; iki ülke çıkarları doğrultusunda adım atmaktır" ifadesini kullandı.
Gürcistan'da seçimi kazanan Bidzina İvanişvili, iki ülke ilişkilerini onarmak üzere Zurab Abashidze'yi kendisinin özel temsilcisi olarak atamıştı.

2008'de, Abhazya ve Güney Osetya'nın tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan etmesi üzerine Gürcistan askeri müdahalede bulunmuş, Rusya'nın karşı müdahalesi ile yaşanan savaş sonrası iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti.

Abhazya ve Güney Osetya, halen Rus ordusunun kontrolünde bulunuyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü